Diyet

Yapmamanız Gereken Diyet Listesi: Kaçının!

Yapmamanız Gereken Diyet Listesi: Kaçının!

Sağlıklı kalmak ve en son sağlık trendlerini takip etmek el ele gitmelidir. Bununla birlikte, parlak isimlerine ve iddialarına rağmen, en büyük küresel heveslerin çoğu ya temelsizdir ya da abartılmıştır. Bunları körü körüne takip etmek size hayal ettiğiniz sonuçları vermeyebilir veya daha da kötüsü sağlığınıza zarar verebilir. Bunu akılda tutarak, uzmanlara göre kaçınmanız gereken en popüler sağlık trendlerinden bazılarına bir göz atalım.

Keto diyeti

Düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren ketojenik (keto) diyet, yağ yakmanıza yardımcı olmayı vaat ediyor. Teori, bunun vücudunuzu, enerji için karbonhidratlardan ziyade ketonlara dayandığı metabolik bir ketoz durumuna zorlamasıdır. Her şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, olabilir çünkü. Tüm bir besin grubunu kesmek sağlığınıza zarar verebilir.

“Karbonhidratlar gibi büyük bir besin grubunu kısıtlamak, bir diyetisyenin en kötü kabusu!” Lorraine Chu, MS, RDN, CDN, kayıtlı bir diyetisyen ve cacaocachu’nun kurucusu diyor. “Ayrıca, keto diyetinin büyük bir endişesi, yeterli veya artan protein alımının yanı sıra mikro besin eksiklikleri ve bağırsak sağlığına rağmen kas kütlesi kaybıdır.”

Meyve suyu temizler

Sırada, hızlı etkili sonuçlar vaat eden başka bir sağlık trendi. Bir meyve suyu temizliği, vücudunuza vitaminleri geri kazandırmanın mükemmel bir yolu gibi görünebilir, ancak gerçekten işe yarıyor mu? Kısa cevap hayır. Dahası, vücudunuzdaki temel lifleri aç bırakıyor olabilirsiniz.

Chu, “Birçok müşteri, bir tatilden veya uzun bir kutlama hafta sonundan sonra vücutlarını sıfırlamak için bir arınmaya başlamaları gerektiğini söylüyor” diyor. “Ama şu var ki organlarınız bunu sizin için zaten yapıyor! Organlarınız zaten vücudunuzu günlük olarak temizliyor ve detoks yapmak için onu cezalandırmanıza gerek yok. Bunun için inşa edildi.”

Buna ek olarak, “Eğer bu bir meyve suyu temizliğiyse, meyve ve sebzelerdeki şeker emilimini düzenleyen ve besinlerin sindirimine yardımcı olan tüm lifleri alıyorsunuz demektir. Sıkma sadece vücudunuz tarafından süper hızlı emilecek ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olacak şekerleri bırakacaktır. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, devam etmek ve günlük yaşamınızda normalde yaptığınız gibi yemek yemektir.”

Kilo kaybı için elma sirkesi

Zayıflamak için hızlı bir yol mu arıyorsunuz? Bunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Lisanslı beslenme uzmanı ve Best for Nutrition’ın yönetici editörü Anju Mobin, “Popüler bir sağlık trendi, kilo kaybı için mucize bir tedavi olarak elma sirkesi [fikri]” diyor.

“Ancak, elma sirkesi iddialarının hiçbirini destekleyecek [önemli] bir araştırma yok. Elma sirkesini çevreleyen kilo verme iddiaları, çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılan birkaç küçük araştırmaya dayanmaktadır. Bu çalışmalar elma sirkesinin bazı olası faydalarını gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Kurşun geçirmez kahve

“Bu içecek, Everest’e gezilere ev sahipliği yapmakla görevlendirilen Tibet şerpalarından kaynaklandı! Sabah çaylarına yak yağı eklemenin enerjilerini daha uzun süre koruduğunu ve yakıt ikmali yapmadan daha uzun tırmanmalarına izin verdiğini öğrendiler” diye açıklıyor beslenme bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip kayıtlı bir diyetisyen ve Equilibriyum adlı özel muayenehanenin sahibi olan RDN, MS, Liz Wyosnick. Seattle, WA.

“O zamandan beri, sabah kahvelerine tereyağı, ghee veya hindistancevizi yağı ekleyen ve buna kahvaltı diyen insanlar ile günlük kullanıma çevrildi. Bununla ilgili temel uyarım, içeceğin doymuş yağda çok yüksek olma ve lif veya protein içermeme eğiliminde olabileceği ve bu, kalp hastalığı veya enflamatuar bozukluklar için risk altındaki kişiler için özellikle zararlı olabileceğidir. Bazı içecekler, önerilen günlük limite yakın, 20-35 gram doymuş yağ olabilir.

Popüler bir diyet planı benimsemek

Sağlıklı diyetler tek beden herkese uygun değildir. “Genel olarak, aynı beslenme kurallarının herkes için geçerli olduğuna inanılıyor. Ancak araştırmalara göre, her bir besinin kan şekeri üzerindeki etkisi bireyler arasında önemli ölçüde değişiyor” diyor Mobin, Trends in Molecular Medicine’den bir makaleye atıfta bulunuyor.

Yapmamanız Gereken Diyet Listesi: Kaçının!

“Bu, büyük ölçüde kişisel özelliklere ve bağırsak mikrobiyota bileşimine bağlıdır ve kişiselleştirilmiş beslenmenin geniş çapta uygulanmasının temellerini atar. Kan şekeri ölçümlerini beslenme alışkanlıkları ve besin değeri ile ilişkilendirmek doğru değildir. Aynı gıda maddelerine verilen glisemik tepkilerde bireyler arasında farklılıklar olduğu bulundu.”

Aralıklı oruç

Kilo vermenin kutsal kâsesi olarak selamlanan aralıklı oruç, hızlı sonuçlar vaat ediyor, ancak işe yarıyor mu? Bir uzmana göre, her şey nasıl ve ne zaman oruç tutmayı seçtiğinizle ilgili.

Kayıtlı bir diyetisyen ve Jacqui Burke Nutrition’ın sahibi olan MS, RD, LDN Jacqui Burke, “Birçok kişi aralıklı oruç tutmayı sadece kahvaltıyı atlayarak uygular, bu da genellikle ilk öğünlerini yediklerinde aşırı yemeye yol açar” diyor. “Potansiyel sağlık yararlarının çoğu, yalnızca sağduyulu oruç tutarken veya sadece kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yerken ve bundan sonra hiçbir şey tüketilmediğinde görülür – esas olarak tatlıdan geçilir.”

Zayıflama çayı

Bu abartılı sağlık trendine çay dökmenin zamanı geldi. Burke, “Kilo verme çayı aslında tehlikeli olabilir” diyor. “Genellikle müshil etkisi vardır. Bu sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda zamanla dehidrasyona ve emilim bozukluğuna da yol açabilir. Kilo verme çayı da dahil olmak üzere müshil ürünlerin aşırı kullanımı, telafi edici bir davranış ve düzensiz yeme için bir risk faktörü olarak görülüyor. Bu uzun vadeli bir strateji değil.”

Paleo diyeti

Burke, “Paleo diyeti, yalnızca kabaca 2,5 milyon yıl önce, ortalama yaşam beklentisi yaklaşık 33 iken atalarımız için mevcut olabilecek yiyecekleri yememiz gerektiği fikrine dayanıyor” diyor. Süt ürünleri, kepekli tahıllar, fasulye ve baklagiller de dahil olmak üzere tümü önemli makro ve mikro besinlere sahip birçok önemli gıdayı kesen, yüceltilmiş düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Glutensiz diyetler

Aslında, herhangi bir tür glütensiz diyet abartılabilir. Cape Cod Healthcare’de yoğun bakımda çalışan Jody Bergeron, RN, BSN, MS, CEN, “Bu diyet yalnızca glüten intoleransı veya çölyak hastalığı tanısı olanlar tarafından kullanılmalıdır” diye açıklıyor.

“Bu diyet belirli besinlerden yoksundur ve bu nedenle eksikliklere yol açabilir. Diyetinize daha fazla bakliyat (fasulye, bezelye, mercimek, nohut, baklagiller) eklemek belinizi inceltmenize yardımcı olabilir. Bakliyatlar, öğün sonrası glikoz ve insülin tepkilerini azaltabilir; sizi tok ve tok hissetmenizi sağlamak ve öğleden sonra atıştırmaktan kaçınmak için protein ve lifle doludur.

İştah bastırıcı lolipoplar

Kendinizi itiraf eden bir atıştırmalık iseniz, iştah kesici bir lolipop fikri çekici olabilir. Bununla birlikte, bu hızlı düzeltme, abartılı bir sağlık eğilimidir. Burke, “İştahınızı bastırmaya yönelik her şeyi tüketmek, gerçek mücadeleye yara bandı koymaktır” diyor.

“Sağlıklı bir kiloyu çok daha zahmetsizce korumak için vücudunuzun açlık ve tokluk ipuçlarını nasıl dinleyeceğinizi öğrenmek çok önemlidir. Doyduğunuzda yemek yemeyi bırakmayı öğrenmek istiyorsanız, aç olduğunuzda da yemek yemeyi öğrenmelisiniz. Sizi tok tutan dengeli öğünler oluşturmaya ve ihtiyacınız olduğunda öğünler arasında sağlıklı atıştırmalıklar yemeye odaklanın.”

Aktif kömür ürünleri

Diş macunundan sağlıklı yaşam çekimlerine kadar birçok ürün artık aktif kömürü bir bileşen olarak sunuyor. Burke, “Aktif kömür ürünleri konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim” diyor. “Aslında sindirim sisteminizdeki herhangi bir şeye bağlanabilir ve onu ortadan kaldırabilirler. Bu, vitamin ve minerallerin emilimini engelleyebileceği veya ilaçları daha az etkili hale getirebileceği anlamına gelir.”

Bitki bazlı abur cubur

Dikkat: Tüm bitki bazlı diyetler eşit değildir. Sara Mikulsky Wellness Physical Therapy’nin kurucusu PT, DPT Dr. Sara Mikulsky, “İmkansız Burger gibi yeni bitki bazlı ürünler söz konusu olduğunda, bitki bazlı yemenin gerçek faydalarını alamayabilirsiniz” diyor. .

“Örneğin, İmkansız Burger’i işlerken, etin bu şekilde görünmesi, hissetmesi ve tadına varması için yapılan birçok değişiklik var. Bu işlem sırasında sodyum dahil birçok koruyucu ve boya eklenir. Bu nedenle, bitki bazlı yemekle ilgilenen tüm müşterilerimi tam da bunu yapmaya teşvik ediyorum. Gerçek, bütün, taze yiyecekler yiyin.”

Bitki bazlı abur cubur

Dikkat: Tüm bitki bazlı diyetler eşit değildir. Sara Mikulsky Wellness Physical Therapy’nin kurucusu PT, DPT Dr. Sara Mikulsky, “İmkansız Burger gibi yeni bitki bazlı ürünler söz konusu olduğunda, bitki bazlı yemenin gerçek faydalarını alamayabilirsiniz” diyor. .

“Örneğin, İmkansız Burger’i işlerken, etin bu şekilde görünmesi, hissetmesi ve tadına varması için yapılan birçok değişiklik var. Bu işlem sırasında sodyum dahil birçok koruyucu ve boya eklenir. Bu nedenle, bitki bazlı yemekle ilgilenen tüm müşterilerimi tam da bunu yapmaya teşvik ediyorum. Gerçek, bütün, taze yiyecekler yiyin.”

Pegan diyeti

Veganlığın unsurlarını paleo planıyla birleştiren pegan diyeti, en son sağlık trendlerinden biridir. Burke, “Bu, süt ürünleri, tam tahıllar, fasulye ve diğer karbonhidratlı gıdalar üzerindeki kısıtlamaların yanı sıra et ve diğer hayvansal proteinlere daha az vurgu yapan, aslında paleo diyetinin daha da kısıtlayıcı bir versiyonudur” diyor.

“Yetersiz protein alımı ve B12 vitamini gibi bazı vitaminler için bir risk var. Tüketiciler, alımlarına bir bütün olarak bakmak ve daha sağlıklı alışkanlıklara odaklanmak yerine, hangi diyette olduklarını sınıflandırmak için çok fazla baskı altındadır. Kilo verme veya genel sağlık için etkili olması için ona bir isim vermenize gerek yok.”

Kan grubu diyeti

“Bu yeni diyet trendi, diyet yapanlara, belirli yiyecekleri yiyerek ve kan gruplarına göre diğerlerinden kaçınarak kilolarını, enerjilerini ve sağlık hedeflerini iyileştirebileceklerini söylüyor. Diyet ayrıca kan grubu başına belirli bir fiziksel aktivite önermektedir” diyor beslenme uzmanı ve The Candida Diet’in yazarı Lisa Richards.

“Yüzeyde kulağa harika gelse de, asılsız bir diyet. Kan grubu diyetiyle ilgili 1.415 çalışmanın 2013 tarihli bir incelemesi, kan grubunuza göre yemek yemenin önemli yararları olmadığını buldu. Enerjide artış veya kilo kaybı gibi faydalar iddia edenler, öncelikle sağlıklı diyet değişikliklerinin bir yan ürünüdür ve her bireyin kan grubu diyetinin tavsiyelerine dayanarak yaptığı fiziksel aktivite artışıdır. Bu faydalar muhtemelen kan grubundan bağımsız olarak ortaya çıkacaktı.”

Su orucu

MS, RD, LD’den Kasey Hageman, “Su orucu, genellikle 24 ila 72 saat arasında su dışında hiçbir şey tüketemeyeceğiniz bir oruç türüdür” diye açıklıyor. “Susuz kalma, kan basıncında düşüş yaratma ve gut, diyabet ve yeme bozuklukları gibi tıbbi durumları kötüleştirme gibi birçok riski vardır. Ayrıca, oruç tuttuktan sonra, vücudun sıvı ve elektrolit seviyelerinin hızla değiştiği, potansiyel olarak ölümcül bir durum olan yeniden beslenme sendromu riski olabilir.”

Normal Sinüs Ritmi Nedir? (EKG)

Patates diyeti

Sırada, yediklerinizi büyük ölçüde kısıtlayan başka bir sağlık trendi var. Hageman, “Patates diyeti, hızlı kilo vermeyi vaat eden kısa süreli bir moda diyetidir” diyor. “Bu diyet sadece üç ila beş gün boyunca sade patates yemenize izin veriyor. Kilo vermenize yardımcı olsa da son derece kısıtlayıcıdır, belirli besin maddelerinden yoksundur ve sağlıksız beslenme davranışlarına yol açabilir.”

Mono diyet

Patates diyetine benzer şekilde, bu sonraki trend, sınırlı bir süre boyunca yalnızca bir tür yiyecek yemenizi sağlar. Hageman, “Monotrofik diyet (diğer adıyla mono diyet), yumurta veya çikolata gibi yalnızca bir tür yiyecek yiyerek hızlı ve basit kilo kaybına yol açtığını iddia ediyor” diyor. “Vücudunuza önemli besinleri sağlamak için çeşitli yiyecekler yemediğinizde önemli sağlık sonuçları vardır.”

Yapmamanız Gereken Diyet Listesi: Kaçının!

Zayıflama içecekleri

Kayıtlı bir diyetisyen ve Turning Tables Nashville’in kurucusu Jordan Higgins, “Kilo verme ve/veya detoksifikasyon vaat eden neredeyse tüm içecek karışımları ve tozları, yüceltilmiş vitamin ve mineral takviyelerinden başka bir şey değildir” diyor. “Günlük olarak yediğimiz gıdalarda aynı bileşikler kolayca mevcut olduğunda, müşteriler sentetik vitaminler ve mineraller için bir prim ödüyorlar.”

Satın aldığınız takviyelerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek ister misiniz? İşte şaşırtıcı bir ipucu. Higgins, “Bir takviyenin etkili olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu idrarınıza bakmaktır” diyor. “Parlak veya neon sarı ise, suda çözünen vitaminler ve mineraller emilmiyor. Boşa giden parayı düşünün.”

Açai kaseleri

Açaí kaseleri Instagram’a uygun olsa da, beklediğiniz kadar sağlıklı olmayabilirler. “Mor renginden sorumlu bir antioksidan olan antosiyanin ve A, C ve E vitaminleri bakımından yüksek, açai meyvelerinin bir beslenme gücü olduğuna şüphe yok, [ancak] açai kaseleri bu süper besini beslenmenize dahil etmenin en etkili yolu değil. diyet,” diyor Higgins.

“Genellikle dilimlenmiş meyve, fındık, fındık yağı, bal, granola ve daha fazla süper gıda kombinasyonu ile tepesinde, kaseler ortalama 300-700 kalori, 50-120 gram karbonhidrat ve 30-70 gram şeker, 7 eşdeğeri. -17 çay kaşığı şeker.”

Yumurta beyazı

Güne yumurta beyazı omlet ile başlamak? Tekrar düşünmek isteyebilirsin. “Yumurta akı neredeyse tamamen proteinden oluşur. Ancak, en fazla besini barındıran yumurta sarısıdır!” Higgins diyor. A, D, E, K, B1, B2, B5, B6, B9 ve B12 vitaminleri gibi temel mikro besinlerle birlikte yumurta sarısı tek başına yumurtada bulunan proteinin yarısından fazlasını sağlar. Bu nedenle, yumurta akı yemeyi seven biriyseniz, diyetinize birkaç yumurta sarısı eklemeyi düşünün.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir