Haberler

Araştırma Ortaya Koydu, Hormon Tedavisi Transeksüel Gençlerin Zihinsel Sağlığını İyileştiriyor

Araştırma Ortaya Koydu, Hormon Tedavisi Transeksüel Gençlerin Zihinsel Sağlığını İyileştiriyor

Yapılan bir yeni çalışmaya göre, transseksüel bireyler iki sene süresince cinsiyet onaylayıcı hormon tedavisi gördükten sonra hayattan daha fazla tatmin ve daha az depresyon ve anksiyete belirtisi bildirdiler. New England Journal of Medicine’de Çarşamba günü yayınlanan araştırma , yaşları ortalama 16 olan, 12 ila 20 yaşları arasındaki 315 trans genci, iki yıl boyunca cinsiyet onaylayıcı hormon tedavisi gördükleri sırada değerlendirdi.

Araştırmacılar, Chicago, Boston ve Los Angeles’taki üniversiteler ve çocuk hastaneleriyle ilişkili bir grup doktor ve profesördür. Çalışma, Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’nden bir hibe ile desteklenmiştir. Araştırmacılar, depresyon ve kaygıyı, olumlu duyguları ve yaşam doyum duygusunu ve görünüm uyumunu ölçen ölçekler kullandılar – yani bir trans kişinin dış görünüşünün cinsiyet kimliğiyle ne kadar uyumlu olduğunu hissettiği anlamına geliyor. Katılımcılar bu faktörlerin her birini sayısal olarak derecelendirdiler.

Araştırmacılar, ortalama olarak, katılımcıların olumlu duygularda, yaşam doyumunda ve görünüm uyumunda artışlar bildirdiklerini buldular. Bu artışlar, depresyon ve anksiyete semptomlarındaki azalmalarla ilişkilendirildi. Araştırmacıların yazdığı bulgular, hormon tedavisinin trans ve nonbinary gençler için etkili bir tedavi olarak kullanılmasını destekliyor. Araştırmacılar bulgularının görünüş uyumunun trans ve nonbinary gençlerin refahı için önemli olduğunu öne sürdüğünü söylediler. Önemli ölçüde “cinsiyetle uyumsuz” ergenlik – doğumda atanan cinsiyetleriyle ilişkilendirilen ergenlik – geçirmiş olan gençler ile aynı zamanda esenlik için dış görünüşün önemini desteklemeyenler arasındaki zihinsel ve fiziksel sağlık farklılıkları.

Araştırma Ortaya Koydu, Hormon Tedavisi Transeksüel Gençlerin Zihinsel Sağlığını İyileştiriyor

Çalışmadaki sadece küçük bir alt grup (24 katılımcı), ya ergenlik blokerlerine ergenliğin erken bir aşamasında başladıkları ya da ergenlik daha sonra başladığında cinsiyet onaylayıcı hormonlara başladıkları için, cinsiyetle uyumsuz kapsamlı ergenlik dönemine girmediler.

“Cinsiyetle uyumsuz önemli bir ergenlik döneminden geçmemiş olanlar, önemli ölçüde içsel ergenlik geçirmiş gençlere göre başlangıçta görünüm uyumu, olumlu duygulanım ve yaşam doyumu için daha yüksek puanlara ve başlangıçta depresyon ve kaygı için daha düşük puanlara sahipti”, yani kendileriyle ilişkili ergenlik araştırmacılar, atanan cinsiyeti yazdı.

Ayrıca, doğumda kadın olarak tanımlanan trans ve nonbinary gençler arasında depresyon ve anksiyete semptomlarının önemli ölçüde azaldığını ve yaşam memnuniyetinin önemli ölçüde arttığını, ancak doğumda erkek olarak tanımlananlar için olmadığını belirttiler. Bu farkın birkaç faktöre atfedilebileceğini yazdılar: Birincisi, göğüs büyümesi gibi östrojenle ilişkili bazı fiziksel değişikliklerin “maksimum etkiye” ulaşması iki ila beş yıl sürebilir.

Sonuç olarak, araştırmacılar, trans kadın gençlerin ruh sağlığı üzerinde bir etki görmeleri için daha uzun bir takip süresinin gerekli olabileceğini tahmin ettiler. İkinci olarak, daha derin bir ses gibi testosteron kaynaklı ergenlikten kaynaklanan fiziksel değişikliklerin, östrojen kaynaklı ergenlik ile ilişkili olanlardan “daha belirgin ve gözlemlenebilir” olabileceğini yazdılar.

Üçüncüsü, araştırmacılar, kaygı ve yaşam doyumundaki farklılıkların, transfeminine insanların transmaskülin insanlara kıyasla daha az sosyal kabul görmeleriyle ilişkili olabileceğini yazdı. Journal of Adolescent Health’de 2021’de yayınlanan araştırma , transfeminin gençliğin transmaskülin gençliğe göre LGBTQ bireyler gibi damgalanmış azınlık gruplarının karşılaştığı stres olan azınlık stresini daha fazla yaşayabileceğini ileri sürdü.

Yeni çalışmanın yazarları, cinsiyet onaylayan hormonların transseksüel ve ikili olmayan gençlerin ruh sağlığı ve esenliği üzerindeki etkisinin anlaşılmasının, “bu popülasyonda, özellikle de bağlamında gözlenen belgelenmiş ruh sağlığı eşitsizlikleri göz önüne alındığında, çok önemli görüneceğini” yazdı. toplumsal cinsiyeti onaylayan tıbbi bakımın giderek siyasallaşması.”
Son iki yılda, eyalet yasama organları, ergenlik engelleyiciler, hormon tedavisi ve küçük transseksüeller için ameliyat gibi cinsiyeti onaylayan tıbbi bakıma erişimi kısıtlamaya çalışan düzinelerce yasa tasarısını değerlendirdi.

Dört eyaletteki valiler Arkansas, Alabama, Tennessee ve Arizona – bu tür bir özene ilişkin kısıtlamaları kanun haline getirdiler fakat Arkansas ve Alabama’daki önlemlerin yürürlüğe girmesi, dava açılana kadar federal yargıçlar tarafından önlendi.

Bu yıl şimdiye kadar, milletvekilleri en az 16 eyalette bu tür yasaları çıkardılar. Bu yasanın destekçileri, bakımın deneysel olduğunu ve reşit olmayanların tıbbi bakım hakkında geri dönüşü olmayan etkileri olabilecek kararlar almak için çok genç olduğunu savunuyorlar. Bununla birlikte, diğerlerinin yanı sıra Amerikan Tabipler Birliği ve Amerikan Pediatri Akademisi gibi tıp dernekleri, reşit olmayanlar için cinsiyet onaylayan bakımı kısıtlama çabalarına karşı çıkıyor.

Bu gruplar, bakımın orantısız bir şekilde yüksek intihar oranlarına sahip olan trans gençler için önemli ölçüde zihinsel ve fiziksel sağlık etkilerine sahip olduğunu bulan araştırmaların giderek arttığına işaret ediyor. Ulusal bir gençlik intiharını önleme ve krize müdahale kuruluşu olan Trevor Project tarafından geçen yıl yayınlanan ulusal bir anket , transseksüel ve nonbinary gençlerin yarısından fazlasının (%53) geçen yıl intiharı ciddi şekilde düşündüğünü ortaya koydu. Yaklaşık 5 kişiden 1’i (%19) geçen yıl intihar girişiminde bulunduğunu bildirdi.

New England Journal of Medicine çalışmasına ek olarak, yaklaşık yarım düzine araştırma, ergenlik blokerlerine ve hormon tedavisine erişimin, transseksüel gençler arasında intihar düşüncesini azaltmak da dahil olmak üzere ruh sağlığı sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermiştir. İkisi 2020’de ve diğeri 2021’de yayınlanan üç çalışma , cinsiyeti onaylayan tıbbi bakıma daha erken erişimin daha iyi ruh sağlığı ile ilişkili olduğunu buldu.

Trevor Project’ten alınan verilere dayanan ve Journal of Adolescent Health’te yayınlanan 2021 tarihli bir araştırma , cinsiyet onaylayan hormon tedavisinin 13-24 yaş arası transseksüel gençler için daha düşük intihar ve depresyon riskiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu buldu. . New England Journal of Medicine Study’nin arkasındaki araştırmacılar, çalışmalarında bazı sınırlamalar olduğunu belirtti. Örneğin, Chicago, Boston ve Los Angeles’taki çocuk hastanelerindeki toplumsal cinsiyet kliniklerinden katılımcıları işe aldılar.

Araştırma Ortaya Koydu, Hormon Tedavisi Transeksüel Gençlerin Zihinsel Sağlığını İyileştiriyor

Sonuç olarak, bulguların cinsiyet onaylayan kapsamlı bakıma erişemeyen gençler veya cinsiyet onaylayan hormonlarla kendi kendini tedavi eden gençler için geçerli olmayabileceğini söylediler. Ayrıca, zihinsel sağlıktaki iyileşmenin çok çeşitli olduğunu ve bazı katılımcıların yüksek düzeyde depresyon ve kaygı ve düşük seviyelerde olumlu duygular ve yaşam memnuniyeti bildirmeye devam ettiğini belirttiler. Araştırmacılara göre, iki katılımcı çalışma sırasında intihar ederek öldü ve altı kişi geri çekildi. Ölmeden veya çalışmadan ayrılmadan önce toplanan bilgilerin analizlere dahil edildiğini eklediler.

Çalışma, trans gençler arasında psikososyal işleyişi etkilediği bilinen ebeveyn desteği gibi diğer faktörleri incelemedi. Çalışma ayrıca, araştırmacıların nedensellik kurma yeteneklerini sınırladığını söylediği bir karşılaştırma grubundan da yoksundu. Diğer faktörleri incelemeyi planlıyorlar ve iyileştirmelerin daha uzun bir süre boyunca sürdürülüp sürdürülmediğini görmek için grubu takip etmeye devam edecekler.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir