Haberler

Uyku Sorunu Yaşayan 34 Bin Kişinin Üzerinde Denendi, Bilim İnsanları Tek Bir Sonuçta Birleşti

Uyku Sorunu Yaşayan 34 Bin Kişinin Üzerinde Denendi, Bilim İnsanları Tek Bir Sonuçta Birleşti

Fiziksel olarak formda olmak, uyku hapları için reçeteye ihtiyaç duyma olasılığının daha düşük olmasıyla ilişkilidir, bu da iyi bir fiziksel sağlığın uyku kalitesini artırabileceğini gösterir. Ara sıra uyku güçlükleri yaygın olmakla birlikte, nüfusun önemli bir bölümü, %10-20 arasında, kronik ve şiddetli uyku sorunları yaşamaktadır.

34.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, egzersizin uykusuzluk için uyku yardımcılarından daha etkili bir çözüm olabileceğini düşündürmektedir. Uykusuzluk yaşayan birçok kişi ilaca yöneliyor, ancak bu yeni araştırma, fiziksel aktivitenin daha iyi bir alternatif olabileceğini düşündürüyor. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) Halk Sağlığı ve Hemşirelik Bölümü’nde doçent olan Linda Ernstsen, “Fiziksel olarak daha iyi durumda olan kişilerin reçeteli uyku hapı alma riskinin daha düşük olduğunu gözlemledik” diyor. Son çalışmanın sonuçları şimdi Mayo Clinic Proceedings’te yayınlandı.

Araştırmacılar, Norveç’in büyük Trøndelag Sağlık Araştırması’ndaki (HUNT çalışması) katılımcı verilerini inceledi. Ankete 1984’te başladığından beri Trondheim’dan toplam 240.000 kişi katıldı. Bugüne kadar dört anket turu gerçekleştirildi. Sağlık araştırması, araştırmacıların insanların sağlığının yıllar içinde nasıl geliştiğini takip etmelerini sağlar. Bu sefer HUNT verilerini Norveç Reçete Veri Tabanından gelen bilgilere bağladılar. Üçüncü HUNT çalışmasına (2006-08) katılanlar 1 Ocak 2018’e kadar takip edildi.

Ernstsen, “Katılımcıların yaklaşık 5800’ü çalışma süresi boyunca ilk reçeteli uyku ilacını aldı” diyor. Bu, katılımcıların uyku sorunlarının yaklaşık yüzde 17’sinin doktorlarından reçete gerektirecek kadar ciddi olduğu anlamına geliyor. Ancak en iyi durumda olan katılımcılar bu reçeteli ilaçlardan daha azını kullandı. Ernstsen, “Bu bulgular, fiziksel olarak formda olmanın daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyor. Ne yazık ki, egzersizin yararlı etkisi erkekler için kadınlardan daha güçlüdür. Bulgular, en zinde erkeklerin rahatsız edici uyku sorunları için ilaca ihtiyaç duyma riskinin yüzde 15 daha düşük olduğunu gösteriyor.

“En zinde kadınlar için buna karşılık gelen risk yüzdesi çok daha düşüktü. Ancak uyku ile mücadele eden kadınlar, daha iyi bir şekle girmekten yine de yararlanabilirler,” diyor Ernstsen. Kapsamlı çalışma, yetişkin nüfusu uzun bir süre boyunca takip eder. Bu nedenle araştırmacılar, bu bulguların doktorların hastalarına verdiği uyku tavsiyelerini etkilemesi gerektiği sonucuna varıyorlar. Ernstsen, “Bulgularımız, zindeliği geliştirmenin veya sürdürmenin uyku sorunlarını önlemede etkili bir alternatif olabileceği fikrini destekliyor” diyor.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir