Sağlık

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta Previa Nedir? Hepimizin doğru zamanda doğru yerde olamayan bir tanıdığı vardır. Maalesef plasentanın da aynen böyle davrandığı bir durum var. Peki bu ne anlama geliyor? Plasenta genellikle rahmin üst kısmında konumlanır. Fotoğrafta gösterilen açık turuncu yerdeki fundus kısmında. Plasentanın anormal bir şekilde konumlandığı duruma da Plasenta Previa adı verilir. Normalde olması gereken yerde bulunmayan Previa böyle durumlarda genellikle rahime yakın yerlerde ya da rahim ağzında konumlanır. Böyle bir durum ortaya çıktığında plasenta rahim ağzını tamamen ya da bir kısmını kaplıyor olabilir.

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta Previa Nedir? Peki böyle bir durum neden ortaya çıkar. Embriyonun yerleştiği yer neresiyse plasentanın da orada oluştuğunu söyleyebiliriz. Fotoğrafa baktığınızda plasenta olması gereken yerde değil, evet. Peki bu durum o kadar da kötü mü? Bazen. Eğer yanlış zamanda yanlış yerde değilse sorun önemli olmayabilir. Eğer hamileliğin başındaki bir kadına Plasenta Previa teşhisi konursa bu genellikle kötü bir şey olarak yorumlanmaz.

Plasenta Previa tedavisi

Çünkü hamilelik ilerledikçe embriyo büyüyecek, embriyo büyüdükçe de rahim genişleyecektir. Rahmin genişlemesiyle birlikte de plasenta yukarı itilir. Ve sorun olarak görülmez. Ama Plasenta Previa daha sonra hamileliğin ilerleyen aşamalarında ortaya çıkarsa ya da hamileliğin başındaki Plasenta Previa doğum zamanı geldiğinde hala devam ediyorsa bu sefer durum oldukça ciddidir. Nedeni ise bu konumdaki plasentanın kanamaya çok yatkın olmasıdır.

Plasenta Previa kanaması nasıl olur?

Rahim bir kastır. Kastan oluşan bir organ. Hamile olmayan bir kadında rahme oksijen açısından zengin kanı ulaştıran damarlar yani rahim atardamarları bulunur. Hamilelik sırasında bu damarlar genişler, dolgunlaşır ve rahim duvarından geçerken içlerindeki kanı neredeyse fışkırtırlar. Bir havuzdaki su jetlerini gözünüzün önüne getirin. Plasenta Previa Nedir? Bu kan Plasentaya ulaşır. Plasentanın da bir kan havuzu olduğunu ve aynı zamanda fetüsün de plasentadaki bu oksijen ve besin açısından zengin kandan faydalanmak adına Plasentaya bağlı damarları olduğunu hayal edin.

Bebeğin doğumu yaklaştığında insanı hayrete düşüren muhteşem bir şey gerçekleşir. Doğum esnasında bebeklerin ilk olarak kafalarının geldiğini, kafalarının vücutlarının en büyük kısmı olduğu ve rahim duvarının da bebeğin önünde bir nevi engel oluşturduğunu biliyor olabilirsiniz. İşte az önce bahsettiğimiz bu muhteşem olay, rahim ağzındaki duvarın bebeğin geçişini kolaylaştırmak adına incelmesiyle gerçekleşir. Bu sağlıklı bir doğumda olması gerekendir. Ama şimdi Plasenta Previa durumunda plasentanın rahim duvarında bulunduğunu düşünelim. Ne mi olur? Rahim duvarı incelmeye başladığında plasenta ve rahim arasındaki bağlar da zayıflar ve plasenta ayrılmaya başlar. Ve burada bulunan rahim atar damarları da zıt yönlere doğru çekilir. İşte bu durumda damarlar yırtılabilir ve kanama başlayabilir.

Plasenta Previa teşhisi

Esasında Plasenta Previa, hamileliğin ileri dönemlerinde meydana gelen Antepartum kanamalarla yani vajinal kanamalarla kendisini belli eder. Antepartum, hamileliğin 20. haftasından sonraki döneme verilen isimdir. Antepartum kanamanın iki önemli sebebi vardır.

  1. Plasenta Ayrılması
  2. Plasenta Previa

Bu iki durumu ayırmaksa zor değil. Plasenta ayrılması ağrılı bir kanama ile, Plasenta Previanın ise ağrısız bir kanama ile kendini belli ettiğini söyleyebiliriz. Plasenta Previa şüphesinde yapılacak ilk hamle ultrasondur. Böylelikle plasentanın yeri tespit edilmeye çalışılır. Eğer Plasenta Previa durumu söz konusuysa bu anne adayına elle ya da farklı bir aletle müdahale edilmez çünkü bu iki müdahale şekli kanamayı daha da kötüleştirebilir.

Plasenta Previa teşhisi

Plasenta Previa tedavisi

Tedavi, kadının duruma bağlıdır. Kanama azsa ve kadın hemodinamik olarak stabil bir durumdaysa eve gönderilip yatak istirahati verilir ve her türlü fiziksel aktiviteden kaçınması gerektiği söylenir. Plasenta Previa Nedir? Ve hamileliğinin 34. haftasında da sezaryen için hastaneye çağrılır. Vajinal kanaması olan annenin kanaması kuvvetliyse ve kadın hemodinamik olarak stabil bir durumda değilse annenin hayati tehlikesini engellemek adına hamileliğin kaçıncı haftada olduğun bakılmaksızın sezaryene başvurulur.

Plasenta Previa risk faktörü

Plasenta Previa’nın risk faktörünü artıran ilk madde anne adayının daha önce Plasenta Previa ile karşılaşmış olmasıdır. Yani bir kadın daha önceki hamileliklerinde de Plasenta Previa teşhisi yaşadıysa takip eden hamileliklerinde de Plasenta Previa riski yüksektir. Buna ek olarak çoğul hamilelikler yani ikiz, üçüz ve dördüz beklenen hamileliklerde her bebeğin bir plasentası olacağı düşünüldüğünde bu plasentalardan birinin rahmin alt kısmında konumlanması riski daha yüksektir. Rahme yapılan cerrahi müdahaleler ya da rahimdeki bir yara da Plasenta Previa riskini artıran faktörler arasındadır.

Kaynak

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir