• DOLAR
  $2.158,5900
 • EURO
  $1,5491
 • ALTIN
  $60.565,3300
 • BIST
  1,1897

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır Fazla kilolu olmak çağın en büyük hastalıklarından biri olarak görülmekte olup, diğer birçok hastalığa davetiye çıkaran kötü bir durumdur. Kişilerde alınan her fazla kilo, o kişinin günlük yaşantısını inanılmaz derecede olumsuz etkiler. Görsel olarak da çoğu insanı rahatsız eden fazla kilolar, kişilerin istedikleri kıyafetleri giyinmelerini engeller ve kıyafetler insanların üzerinde […]

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Fazla kilolu olmak çağın en büyük hastalıklarından biri olarak görülmekte olup, diğer birçok hastalığa davetiye çıkaran kötü bir durumdur. Kişilerde alınan her fazla kilo, o kişinin günlük yaşantısını inanılmaz derecede olumsuz etkiler. Görsel olarak da çoğu insanı rahatsız eden fazla kilolar, kişilerin istedikleri kıyafetleri giyinmelerini engeller ve kıyafetler insanların üzerinde istedikleri gibi durmaz. Bu durum da insanlarda zamanla özgüven eksikliği gelişmesine sebebiyet verebilir.

Fazla Kiloların İnsan Hayatına Etkisi

Fazla kilolar insanların hareket kabiliyetini kısıtlamakta olup, insanların günlük tüm işlerini engeller. Ayrıca fazla kilolu olmak, kişilerin yaptıkları yürüyüşleri bile olumsuz etkileyecek niteliktedir. Bir süre sonra vücutta bulunan fazla kilolar iç organlara hatta damarlara kadar yayılır ve çeşitli iç hastalıklarının gelişmesine neden olur. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için fazla kilo aldığını gören ya da hisseden insanlar diyet yaparak hayatlarını düzene sokmayı ister.

Kilolarından kurtulmak ve daha ferah bir şekilde yaşamak isteyen insanlar kendilerinin yapabileceklerini düşündükleri birçok farklı çeşit diyet yöntemine başvurur.

Diyet ve Şok Diyet Arasındaki Fark

Diyet kelime anlamı olarak kişilerin kendi iradelerini eğitmesi anlamına gelir. Halk arasında genellikle yeme içme konularında kişilerin kendini dizginlemesi olarak bilinir.

Her insanın kendi fiziksel durumuna uygun yapabileceği diyet yöntemleri vardır. İnsanlar genellikle kendi diyetlerini kendileri belirler. Fazla şeker tüketimini engelleme ya da fazla karbonhidrat alımını durdurma gibi farklı diyet yöntemleri insanlar arasında oldukça popüler olsa da, aslında kişilerin bir uzmandan yardım alarak diyet yapması çok daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Şok diyetler ise kısaca kişilerin birdenbire tüm yemeklerden kendini geri çekmesi anlamına gelir. Gün içinde neredeyse hiçbir şey yemeyerek yapılan bu şok diyetlerde, kalori düzeyi çok çok az bazı yiyecekler kişiye az da olsa enerji vermesi için tüketilir.

Şok Diyetler Gerçekten İşe Yarar mı?

Şok diyet insanlar için yapması en zor diyet çeşitlerinden biridir. Kadınların günlük 2000 kalori, erkeklerin ise günlük 2500-3000 kalori arası kalori alımına ihtiyacı vardır. Bunun üzerinde kalori alımı kişilerde fazla kiloya sebebiyet verir. Normal diyetlerde günlük kalori alımı 400-500 kalori kadar eksiltilir ve düzenli bir egzersiz planlaması ile haftada yarım ya da bir kilo vermek planlanır.

Kişiler şok diyetler ile günde 300-400 kalorinin üzerine çıkmayarak çok daha hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefler. Yani şok diyetlerde, normal bir bireyin bir günde alması gereken kalori miktarının neredeyse yüzde yirmisi alınır. Ancak bu durum, kişiler için çok da sağlıklı bir durum değildir.

Şok diyetler ilk dönemlerde insanların kilosu üzerinde etkilidir. Birkaç hafta şok diyet yapan kişiler, tartıda gördükleri sonuçlardan son derece memnun kalır. Fakat bu durum kalıcı değildir. Kişiler hangi kiloda olursa olsun, şok diyetler hiçbir beslenme uzmanı tarafından tavsiye edilmez.

Şok Diyet Yapmanın İnsan Vücuduna Zararları

Uzun süreli şok diyet yapmak her ne kadar kilo vermede etkili olsa da, insan vücuduna fazlası ile zararı olan bir durumdur. Şok diyetler kısa sürede çok çok hızlı kilo vermede etkilidir ancak belirli bir süre sonra kişinin vücudu bu denli az kalori alımına alışacağından ilk zamanlardaki gibi hızlı kilo verimi sağlanamaz.

Ayrıca şok diyetler ile çok kısa sürede hızlıca kilo verilse de, kişiler bu kilolarından kurtulduktan sonra normal yemek yeme düzenlerine döndükten sonra tekrar aynı şekilde hatta daha hızlı bir şekilde kilo almaya devam eder. Yani şok diyet ile verilen kiloların bir anlamı kalmaz.

Şok diyetlerde günlük ihtiyaç duyulan   protein, karbonhidrat ve yağ alımı en aza indirildiğinden, kişiler gün içinde aşırı derecede yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu yaşar. Ayrıca şok diyetler ile protein alımı azaltıldığında kişilerde kas ve güç kaybı gözlemlenir. Bu şekilde kilo vermek hiçbir insan için olumlu değildir.

En Popüler Kısa Süreli Şok Diyetler

Bazı insanlar hayatlarında bazı dönemlerde gerçekten acil bir şekilde kilo vermeye ihtiyaç duyar. Çok uzun zaman almayacak şekilde, çok fazla kilosu olmayan kişiler maksimum bir y da iki hafta süreli bu şok diyetlerden faydalanabilir.

Bu tarz durumlarda yapılacak olan şok diyetler kişilerin maksimum seviyede protein alabileceği ve minimum seviyede yağ alabileceği şekilde düzenlenir. Kişiler öğünlerinden yağ ve karbonhidratı tamamen çıkarır ve sadece protein ve lif bazlı beslenirler.

Örneğin günde sadece tek bir haşlanmış yumurta yemek ve günün geri kalanını taze yeşillikler ve şekersiz meyvelerle geçirmek, yapılabilecek en sağlıklı şok diyet olacaktır. Ayrıca metabolizma hızlandırmak için günün belli saatlerinde bitki çayları içmek ve yağsız yoğurt tüketmek de kilo verimini hızlandırır. Fakat bitki çayı tüketmek isteyenlerin günde iki fincandan daha fazlasını tüketmemesi insan sağlığı açısından önemlidir. Aksi takdirde kişilerde tansiyon ve şeker düşüklüğü gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün burcunuzda Yeni Ay gerçekleşiyor. Haftanın ilk gününe hayatınızda küçük veya büyük yenilikler ve başlangıçlarla adım atacaksınız. Kadınlarla ilişkileriniz ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yenilikler ve yeni başlangıçlar gündeminizde olabilir. Sağlıkla ilgili bir süredir var olan sorunlarınızda şifa çalışmaya başlayabilir. Farklı alanlarda ilahi desteklerle karşılaşabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizdeki belirsizlik veya gel gitler son bulabilir. Önünüzü daha net görebilir, ilişkilerinizde yeni bir sayfa açabilirsiniz. Kadınlarla ilişkilerinizde keyifli enerjiler hakim olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer süreciniz ve planlamalarınızda farklı bir yola gidebilir, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar içerisinde olabilirsiniz. Acelecilik ve sabırsızlığa dikkat. Harekete geçme zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz haberler gelebilir. Eğitim ve iş hayatıyla ilgili başvurular yapabilirsiniz. Yasal süreçler ve prodesürlerle ilgilenmeniz gereken durumlar olabilir. Yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda şans ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Riskli yatırımlardan, alım-satım konularından kazanç elde edebilirsiniz. Müşteri bazlı iş yapanlar için kazançlı bir gün olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün finansal ortaklıklar, ilişkilerde ortak finansal planlamalar gündeminizde olabilir. Eş, partner, dost ve ortaklarınızdan yana finansal fayda ve destekler görebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş ilişkilerinde ve çalışma hayatında keyifli enerjiler hakim olacak. Kadınlarla iş birliği ve destekler içinde olabilirsiniz. İşe dair projelerde öne çıkabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün haftaya keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Enerjiniz yükselecek, yaşamdan keyif almaya odaklanacaksınız. Şans ve fırsatlar karşınıza gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aile üyelerinizin hayatında sevindirici gelişmeler olabilir. İlişkilerin geleceğine dair planlamalar, ailelerin tanışması ve ev içinde davetler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün hızlı ve hareketli bir gün geçirecek, keyifli görüşmeler yapacak ve keyif aldığınız iişlerle ilgileneceksiniz. Kadınlarla ilişkilerde uzlaşma ve anlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün keyfi harcamalar yapabilir, finansal konlarda şanslar yakalayabilirsiniz. Kendinize güvenmek ve şansınıza inanmak yaşamınıza yeni fırsatlar çekebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


Reklam