• DOLAR
  $2.526,0100
 • EURO
  $0,7218
 • ALTIN
  $38.575,0000
 • BIST
  1,1878

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır Fazla kilolu olmak çağın en büyük hastalıklarından biri olarak görülmekte olup, diğer birçok hastalığa davetiye çıkaran kötü bir durumdur. Kişilerde alınan her fazla kilo, o kişinin günlük yaşantısını inanılmaz derecede olumsuz etkiler. Görsel olarak da çoğu insanı rahatsız eden fazla kilolar, kişilerin istedikleri kıyafetleri giyinmelerini engeller ve kıyafetler insanların üzerinde […]

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Fazla kilolu olmak çağın en büyük hastalıklarından biri olarak görülmekte olup, diğer birçok hastalığa davetiye çıkaran kötü bir durumdur. Kişilerde alınan her fazla kilo, o kişinin günlük yaşantısını inanılmaz derecede olumsuz etkiler. Görsel olarak da çoğu insanı rahatsız eden fazla kilolar, kişilerin istedikleri kıyafetleri giyinmelerini engeller ve kıyafetler insanların üzerinde istedikleri gibi durmaz. Bu durum da insanlarda zamanla özgüven eksikliği gelişmesine sebebiyet verebilir.

Fazla Kiloların İnsan Hayatına Etkisi

Fazla kilolar insanların hareket kabiliyetini kısıtlamakta olup, insanların günlük tüm işlerini engeller. Ayrıca fazla kilolu olmak, kişilerin yaptıkları yürüyüşleri bile olumsuz etkileyecek niteliktedir. Bir süre sonra vücutta bulunan fazla kilolar iç organlara hatta damarlara kadar yayılır ve çeşitli iç hastalıklarının gelişmesine neden olur. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için fazla kilo aldığını gören ya da hisseden insanlar diyet yaparak hayatlarını düzene sokmayı ister.

Kilolarından kurtulmak ve daha ferah bir şekilde yaşamak isteyen insanlar kendilerinin yapabileceklerini düşündükleri birçok farklı çeşit diyet yöntemine başvurur.

Diyet ve Şok Diyet Arasındaki Fark

Diyet kelime anlamı olarak kişilerin kendi iradelerini eğitmesi anlamına gelir. Halk arasında genellikle yeme içme konularında kişilerin kendini dizginlemesi olarak bilinir.

Her insanın kendi fiziksel durumuna uygun yapabileceği diyet yöntemleri vardır. İnsanlar genellikle kendi diyetlerini kendileri belirler. Fazla şeker tüketimini engelleme ya da fazla karbonhidrat alımını durdurma gibi farklı diyet yöntemleri insanlar arasında oldukça popüler olsa da, aslında kişilerin bir uzmandan yardım alarak diyet yapması çok daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Şok diyetler ise kısaca kişilerin birdenbire tüm yemeklerden kendini geri çekmesi anlamına gelir. Gün içinde neredeyse hiçbir şey yemeyerek yapılan bu şok diyetlerde, kalori düzeyi çok çok az bazı yiyecekler kişiye az da olsa enerji vermesi için tüketilir.

Şok Diyetler Gerçekten İşe Yarar mı?

Şok diyet insanlar için yapması en zor diyet çeşitlerinden biridir. Kadınların günlük 2000 kalori, erkeklerin ise günlük 2500-3000 kalori arası kalori alımına ihtiyacı vardır. Bunun üzerinde kalori alımı kişilerde fazla kiloya sebebiyet verir. Normal diyetlerde günlük kalori alımı 400-500 kalori kadar eksiltilir ve düzenli bir egzersiz planlaması ile haftada yarım ya da bir kilo vermek planlanır.

Kişiler şok diyetler ile günde 300-400 kalorinin üzerine çıkmayarak çok daha hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefler. Yani şok diyetlerde, normal bir bireyin bir günde alması gereken kalori miktarının neredeyse yüzde yirmisi alınır. Ancak bu durum, kişiler için çok da sağlıklı bir durum değildir.

Şok diyetler ilk dönemlerde insanların kilosu üzerinde etkilidir. Birkaç hafta şok diyet yapan kişiler, tartıda gördükleri sonuçlardan son derece memnun kalır. Fakat bu durum kalıcı değildir. Kişiler hangi kiloda olursa olsun, şok diyetler hiçbir beslenme uzmanı tarafından tavsiye edilmez.

Şok Diyet Yapmanın İnsan Vücuduna Zararları

Uzun süreli şok diyet yapmak her ne kadar kilo vermede etkili olsa da, insan vücuduna fazlası ile zararı olan bir durumdur. Şok diyetler kısa sürede çok çok hızlı kilo vermede etkilidir ancak belirli bir süre sonra kişinin vücudu bu denli az kalori alımına alışacağından ilk zamanlardaki gibi hızlı kilo verimi sağlanamaz.

Ayrıca şok diyetler ile çok kısa sürede hızlıca kilo verilse de, kişiler bu kilolarından kurtulduktan sonra normal yemek yeme düzenlerine döndükten sonra tekrar aynı şekilde hatta daha hızlı bir şekilde kilo almaya devam eder. Yani şok diyet ile verilen kiloların bir anlamı kalmaz.

Şok diyetlerde günlük ihtiyaç duyulan   protein, karbonhidrat ve yağ alımı en aza indirildiğinden, kişiler gün içinde aşırı derecede yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu yaşar. Ayrıca şok diyetler ile protein alımı azaltıldığında kişilerde kas ve güç kaybı gözlemlenir. Bu şekilde kilo vermek hiçbir insan için olumlu değildir.

En Popüler Kısa Süreli Şok Diyetler

Bazı insanlar hayatlarında bazı dönemlerde gerçekten acil bir şekilde kilo vermeye ihtiyaç duyar. Çok uzun zaman almayacak şekilde, çok fazla kilosu olmayan kişiler maksimum bir y da iki hafta süreli bu şok diyetlerden faydalanabilir.

Bu tarz durumlarda yapılacak olan şok diyetler kişilerin maksimum seviyede protein alabileceği ve minimum seviyede yağ alabileceği şekilde düzenlenir. Kişiler öğünlerinden yağ ve karbonhidratı tamamen çıkarır ve sadece protein ve lif bazlı beslenirler.

Örneğin günde sadece tek bir haşlanmış yumurta yemek ve günün geri kalanını taze yeşillikler ve şekersiz meyvelerle geçirmek, yapılabilecek en sağlıklı şok diyet olacaktır. Ayrıca metabolizma hızlandırmak için günün belli saatlerinde bitki çayları içmek ve yağsız yoğurt tüketmek de kilo verimini hızlandırır. Fakat bitki çayı tüketmek isteyenlerin günde iki fincandan daha fazlasını tüketmemesi insan sağlığı açısından önemlidir. Aksi takdirde kişilerde tansiyon ve şeker düşüklüğü gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


Reklam