Sağlık

Gastritin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Gastritin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edileceği var mıdır? Gastrit nedir? Gastrite ne iyi gelir?

En çok görülen hastalıklardan birisi olan gastrit, birinin yaşam değerini düşürür. Sindirim problemlerinden en acı verici olan gastrit mide iltihaplanması olarak da bilinmekte. Peki gastrit nedir? Gastritin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edileceği var mıdır? Sizler için midenin işleyişini bozan gastrit ile alakalı araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Tüm sorular haberin detayında…Mide içerdiği asidik su ve duvarındaki mukozla beraber alınan gıdaları ayrıştırır. Mide duvarındaki bezlerin üretmiş olduğu mukozlar, sindirim için yiyecekleri parçalarken midenin duvarını da korur. Lakin vücudunun her yerinde olduğu gibi mide de çeşitli sebeplerden ötürü hücreler mutasyona uğrar.

Hücrelerin bozulmasıyla mide fonksiyonlarında da bozukluk meydana gelir. 20 yaşlardan sonra görülen sindirim hastalıklarının en yaygını olan gastrit sağlıksız beslenme ile görülmektedir. Mide iltihaplanması olarak da geçen gastrite bunun bunun beraberinde virüs ya da enfeksiyon da neden olabilir.
Erken evrede teşhis edilmediğinde mide kanserine bile sebebiyet verebilir. Yaşam değerini olumsuz etkileyen birinin yemek sonrası karın şikayetleri yaşamasına sebep olan gastrit toplumda en yaygın görülen mide rahatsızlığıdır. Öncelikle virüs ya da enfeksiyonun bunun beraberinde sağlıksız beslenme ile yaşanan gastrit uzun vadeli ilaç kullanımına neden olur. Gastrit kelimesi mide zarının iltihaplanması anlamına gelmektedir.
“Helikobakter pilori” bakterisi enfeksiyonu bu rahatsızlığın ana faktörüdür. Sık sık kusma gibi durumlarla kendisini belli eden gastrit ardından iştahsızlık ve ağızda kötü koku gibi etkenleri de bununla beraber getirir. Çok bir hayli önemli hastalık değildir ancak zamanında tedavi edilmesi gerekir.

GASTRİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

Düzensiz, yağlı, baharatlı beslenme

Ağız yolu ile mideye bulaşan bakteri ve virüsler

Aşırı sigara ve kafein tüketmek

Besinlere karşı fark edilmeyen alerjik reaksiyonlar

Bazı ilaçların yan etkileri

Kronik bazı hastalıkların sebebi

Yoğun stres ve depresyona maruz kalmak gibi durumlar gastrite neden olmaktadır.

GASTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En temel belirti kusmadır. Lakin kusma 2 haftada uzun süre yaşanıyorsa bir uzmana görünmekte yarar var.

Bazı besinlere ve yiyeceklere karşı isteksizlik

– Mide ekşimesine bağlı yaşanan geğirme

Karın üstü şişkinlik ve ağrı

Ağız içinde tatsız bir durum ve sürekli olarak bir kokunun olması

Şiddetli mide ağrısı ve akabinde gelişen bulantı gibi durumlar gastritin en yaygın belirtileridir.

GASTRİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR?

Erken teşhis edilip tedavi edilmeyen gastrit ciddi sağlık poblemlerinı bununla birlikte getirir. Özellikle mide ülseri veya mide kanamasına kadar giden bu durum kronikleştiğinde ise kansere bile neden olabilir. Midenin DNA yapısını bozmada etkili olan bu hastalık tedavi edilip ve tedaviye yanıt verilmediğinde yeniden bir uzmana başvurmak gerekir.

GASTRİTİ TETİKLEYEN VE TETİKLEMEYEN BESİNLER NELERDİR?

Asidik oranları düşük olan ve mide duvarındaki mukozların işleyişini artıran bazı besinler mevcuttur. Bunlardan en mühimsi ev yapımı yoğurttur. Çünkü ev yapımı yoğurdun içinde probiyotik fazladır.

Bu da hücrelerin hızla yenilenmesini ve herhangi bir zarar görmeden işlevlerine devam etmelerini sağlar. Bunun bunun yanında kırmızı elma, brokoli, havuç ve fasulye gibi yüksek miktarda lif içeren gıdaların de mide sağlığına katkısı mevcuttur.

Aşırı tüketilmediği taktirde tahıllı yiyecekler de tüketilebilir.

Domates, erik ve kahve gibi besinler ise mide gastritini tetikler. Çünkü bu gıdaların içinde aşırı derecede asit bulunmaktadır. Lakin aslında bu gıdaların vücuda faydaları da var.

Bundan dolayı uzman kişiler bu gıdaların tüketime miktarı olarak doktorlarına başvurmalarında fayda olduğunu vurguluyor. Bunun dışında her türlü işlenmiş gıda ve yapay renklendiriciler de mideye zarar verir.

GASTRİT NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Belirtilerle bir uzmana başvuran hastaya nefes, kan, dışkı testleri yapılır. Daha sonra mide ve bağırsak röntgeni ile endoskopi yapılır. Normal seyreden bir gastrit rahatsızlığı geçici ama ağrıyı azaltıcı ilaçlar verilir. Tedavi boyunca hastanın sigara, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Aynı zamanda kafein ve asitli içeceklerin tüketilmemesi iyileşme sürecini hızlandırır.

Çünkü ne kadar ilaç kullanılırsa kullanılsın mide iltihabını kontrol etmek için beslenmeye de dikkat edilmelidir. A, C, K vitaminler, folatdemir ve kalsiyum yönünden da zengin olan besinlerden çok fazla tüketilmelidir. Mide böylece iyileşme sürecini hızlandırmada destek sağlar.

GASTRİT NASIL GEÇER?

En faydalı bilinen besin yoğurttur. Yoğur git gide artan asit oranını ve enfeksiyonlu hücreleri azaltmada etkilidir. Aynı zamanda mide astarını bakterilere karşı korur. Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı gibi durumları azaltır.

Nane içerdiği anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik gibi maddeler aracılığıyla git gide artan asit ve enfeksiyonu yatıştırır. Adeta bir ağrı kesici görevi ile mide zarını hem korur hem de hasar almış yerlerini yeniler.

İltihaplanmayı azaltmada etkili olan bir diğer besin ise zencefildir. Zencefil midedeki defromasyonu azaltır. Ayrıca sindirim sistemini yenileyen zencefil bağırsaklar içinde etkilidir.

Uzmanların sürekli olarak olarak tavsiye ettiği yeşil çayda bu rahatsızlığın şiddetini azaltmada etkilidir. Sindirim sistemi için etkili olan yeşil çay yemek borusundan bağırsaklara kadar her bölümü temizler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir