• DOLAR
  $2.563,8500
 • EURO
  $0,7305
 • ALTIN
  $39.021,4500
 • BIST
  1,1874

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz… Güçlü antikonserojen güce sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği bunun bunun beraberinde yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeği ile alakalı araştırma konusu olanları araştırmaya […]

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz…

Güçlü antikonserojen güce sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği bunun bunun beraberinde yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeği ile alakalı araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk.Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içerisindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılacak olan kabak çekirdeğinin insan sağlığına pek çok yararı mevcuttur. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ bitirildiğinde içerisindeki güçlü antikansorejen maddelerin vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içerisindeki et yeşil renktedir.

Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işleyişini artırmada bi hayli etkilidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin bunun beraberinde yüzde 90 E vitamini barındırır. Gece yatmadan bitirildiğinde, dinlenmeye geçen ve geliştirilen hücrelerin fonksiyonlarını artırır.
Cilt sağlığına da fayda sağlamakta olan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendisini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği nerdeyse 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bunun yanında kandaki yağ düzeysini düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi yönünden gerekli yağlar içinde en yararlı olandır.

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar aracılığıyla sorunsuz bir uykuya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer.

İçerdiği çinko aracılığıyla genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan bireylerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir gıdadır. Ayrıca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer.

İlginç faydalarından birisi ise erkekler üzerindeki etkisidir. Kabak çekirdeği içerdiği maddeleri erkek vücudundaki hücreleri yenilemede bi hayli etkilidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük gereksinimi olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile birlikte vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20’lik miktarda kansızlığı önüne geçer.

Bünyesinde yüksek düzeyde kalsiyum barındırdığından kemikleri kuvvetlendirir. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda görülme olasılığı yüksek miktarda olan kemik erimesi ve kas kaybını önler.

 Parazitler vücutta en fazla sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklarda yaşam bulan parazitler kimi kişide ishale kimisinde ise kabızlığa neden olmaktadır. Ayrıca iştahsızlık veya aşırı iştah sahibi gibi ciddi sağlık poblemlerina neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar içinde ilk sırada yer alır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Cildin gereksinimi olan A, B ve E vitaminlerinin bunun yanında fitosteroller, selenyum, çinko, kukurbitin barındırır.

Nadiren bulunan Omega – ve 9 yönünden bi hayli zengindir. Bu yağlar kanserli hücreleri azaltır.

Kabak çekirdeği yağı gargara yapıldığında diş etlerini kuvvetlendirir. Diş aralarında kalan besin atıklarını temizler.

Amino asit içeren kabak çekirdeği melatonin ve serotonin hormonlarının artmasını sağlar. Bu da hem uykuyu düzenler hem de ruhsal problemlerin yaşanmasını azaltır.

Enfeksiyonlu hastalıklara birebir olumlu etkisi mevcuttur.

Vücuttaki ürik asit oranını azaltarak ödem oluşumunun önüne geçer.

KABAĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu gibi kabakta aşırı bitirildiğinde sağlığı olumsuz etkiler. Ayrıca karpuz veya salatalık gibi besinlere alerjisi olan bireylerin kabak çekirdeği tüketmeden önce test yaptırmasında yarar var. Misal verilecek olursa kabak çekirdeği tükettikten sonra mide bulantısı veya aşırı ishal gibi durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Sodyum yönünden zengin olan kabak çekirdeği aşırı bitirildiğinde ihtiyaçtan fazla soydum alınmış olur. Bu da organların fonksiyonelliğini olumsuz etkiler. Cildi akne ve sivilce oluşumuna meyilli olanların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Makul tüketimin dışına çıkıldığında mide ağrısına neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


Reklam