• DOLAR
  $3.913,8200
 • EURO
  $1,5118
 • ALTIN
  $57.534,7800
 • BIST
  1,2165

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz… Güçlü antikonserojen güce sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği bunun bunun beraberinde yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeği ile alakalı araştırma konusu olanları araştırmaya […]

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz…

Güçlü antikonserojen güce sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği bunun bunun beraberinde yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeği ile alakalı araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk.Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içerisindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılacak olan kabak çekirdeğinin insan sağlığına pek çok yararı mevcuttur. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ bitirildiğinde içerisindeki güçlü antikansorejen maddelerin vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içerisindeki et yeşil renktedir.

Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işleyişini artırmada bi hayli etkilidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin bunun beraberinde yüzde 90 E vitamini barındırır. Gece yatmadan bitirildiğinde, dinlenmeye geçen ve geliştirilen hücrelerin fonksiyonlarını artırır.
Cilt sağlığına da fayda sağlamakta olan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendisini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği nerdeyse 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bunun yanında kandaki yağ düzeysini düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi yönünden gerekli yağlar içinde en yararlı olandır.

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar aracılığıyla sorunsuz bir uykuya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer.

İçerdiği çinko aracılığıyla genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan bireylerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir gıdadır. Ayrıca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer.

İlginç faydalarından birisi ise erkekler üzerindeki etkisidir. Kabak çekirdeği içerdiği maddeleri erkek vücudundaki hücreleri yenilemede bi hayli etkilidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük gereksinimi olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile birlikte vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20’lik miktarda kansızlığı önüne geçer.

Bünyesinde yüksek düzeyde kalsiyum barındırdığından kemikleri kuvvetlendirir. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda görülme olasılığı yüksek miktarda olan kemik erimesi ve kas kaybını önler.

 Parazitler vücutta en fazla sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklarda yaşam bulan parazitler kimi kişide ishale kimisinde ise kabızlığa neden olmaktadır. Ayrıca iştahsızlık veya aşırı iştah sahibi gibi ciddi sağlık poblemlerina neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar içinde ilk sırada yer alır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Cildin gereksinimi olan A, B ve E vitaminlerinin bunun yanında fitosteroller, selenyum, çinko, kukurbitin barındırır.

Nadiren bulunan Omega – ve 9 yönünden bi hayli zengindir. Bu yağlar kanserli hücreleri azaltır.

Kabak çekirdeği yağı gargara yapıldığında diş etlerini kuvvetlendirir. Diş aralarında kalan besin atıklarını temizler.

Amino asit içeren kabak çekirdeği melatonin ve serotonin hormonlarının artmasını sağlar. Bu da hem uykuyu düzenler hem de ruhsal problemlerin yaşanmasını azaltır.

Enfeksiyonlu hastalıklara birebir olumlu etkisi mevcuttur.

Vücuttaki ürik asit oranını azaltarak ödem oluşumunun önüne geçer.

KABAĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu gibi kabakta aşırı bitirildiğinde sağlığı olumsuz etkiler. Ayrıca karpuz veya salatalık gibi besinlere alerjisi olan bireylerin kabak çekirdeği tüketmeden önce test yaptırmasında yarar var. Misal verilecek olursa kabak çekirdeği tükettikten sonra mide bulantısı veya aşırı ishal gibi durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Sodyum yönünden zengin olan kabak çekirdeği aşırı bitirildiğinde ihtiyaçtan fazla soydum alınmış olur. Bu da organların fonksiyonelliğini olumsuz etkiler. Cildi akne ve sivilce oluşumuna meyilli olanların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Makul tüketimin dışına çıkıldığında mide ağrısına neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kişisel gelişim konularıyla ilgilenebilir, beden sağlığıyla ilgili ufak hassasiyetler yaşayabilirsiniz. Sağlıklı ve yeterli beslenmeye özen gösterin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Gündüz saatlerinde motivasyonunuz daha dalgalı veya düşük olabilir. İlerleyen saatlerle akılcı düşünerek ilerleyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik planlarınızla ilgili adım atmaktan, yeniliklere gitmekten çekinmeyin. Dost ve arkadaşlarınıza yardım ve tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Sosyal medyada karışıklıklar yaşayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler, iyileşme ve şifalanma konuları gündeminizde olabilir. Baş ağrılarına dikkat. Ebeveynlerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde hassasiyet ve alınganlıklara dikkat. Sizden veya karşınızdakilerden yana hassasiyetler doğabilir. Negatif bakış açılarından kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün düzen değişikliğiyle ilgili konular gündeme gelebilir. Hayatınıza, ilişkilerinize iyileştirme odaklı bakmak verimli bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Fakat eksiklik bulma eğilimi sizi negatif alanda tutabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinize, hayatınızdaki insanlara odaklanabilirsiniz. Hak ve haklılık konuları sizin için daha önemli olabilir. İlişkilerde birlikte hareket etmeyi dengede tutmak gerekebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün yapılacaklar ve görevler ön planda olabilir. Temizlik ve düzenle ilgilenebilirsiniz. İşlerinizi iyileştirmeye veya bedenen rahatlamaya vakit ayırabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında hızlı ilerlemeler ve son dakika planları gündeminizde olabilir. Öğleden sonra çocuklarınızla ilgilenebilirsiniz. Kendi fikirlerinize güvenme zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ev içinde tadilatlar ve arızalarla ilgilenebilirsiniz. Günün ilk yarısında rüyaların etkisinde kalabilir veya dinlenmeye daha çok vakit ayırabilirsiniz. Öğleden sonra aile üyeleriyle iletişimde hassas olma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün stres ve gerilim, kaygı ve endişe baş ağrılarına ve motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Bu yüzden zihni sakin tutmaya, stres kaynaklarından uzaklaşmaya ve kısa yürüyüşler yapmaya gayret edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün harcamalar, ödemeler ve hediyeler gündeminizde olabilir. Günün ilk yarısında isteklerinizle ilgili şanslar yakalayabilirsiniz. Günün ikinci yarısında ise kendinizi destekleme ve onaylama hali içinde olmalısınız. Öz eleştiride abartıya kaçmayın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


Reklam