• DOLAR
  $4.024,5900
 • EURO
  $1,0916
 • ALTIN
  $61.054,1700
 • BIST
  1,1646

Dikkat Okullar açılırken el ağız ayak hastalığı için ne yapılmalı

Dikkat Okullar açılırken el ağız ayak hastalığı için ne yapılmalı

El, ayak ve ağız hastalığı her yıl özellikle ilkbahar ile güz başı arasında görülüyor. Okulların açılmas ile çocukları tehdit eden hastalıkların başlangıcında geliyor. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda veya kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösteriyor. El ayak ağız hastalığı neden olur? El, ayak, ağız hastalığı el hijyeninin yetersiz olduğu okul […]

El, ayak ve ağız hastalığı her yıl özellikle ilkbahar ile güz başı arasında görülüyor. Okulların açılmas ile çocukları tehdit eden hastalıkların başlangıcında geliyor. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda veya kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösteriyor.

El ayak ağız hastalığı neden olur?
El, ayak, ağız hastalığı el hijyeninin yetersiz olduğu okul ve kreş benzer biçimde ortamlarda daha sık görülüyor. Bu dönemlerde çocukların sıvı alımına dikkat edilmesi ve hasta çocuğun diğer çocuklarla temastan kaçınması gerekiyor. Çocuklar hastalığı taşıyan biriyle temas ettiklerinde ya da virüsle enfekte olmuş oyuncak, kitap, defter benzer biçimde bir nesneye dokunduğunda müessir virüsü kapabilmektedir. Virüs yazları ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösterir.

El ayak ağız hastalığı belirtileri nedir?

El, ayak ve ağız hastalığı özellikle 10 yaş altı çocuklarda görülen, bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile karakterize bir klinik tablodur. Dizler, dirsekler ve kalçalarda da döküntüler yahut yaralar ortaya çıkabilir. Virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir. Hastalık 7 ile 10 gün içinde kendiliğinden geçer. Hastalanan çocuğun bu süre içinde başkalarıyla yakın temasta olmaması çok önemlidir. Korunmak için en iyi yöntem hijyendir.

El ayak ağız hastalığı tedavisi nasıl yapılır?
Hastalığı geçirecek bir tedavi veya aşı bulunmuyor. Doktorun önerdiği kaşıntı giderici losyonlar ve boğazca ağrısı için spreyler verilebiliyor. Hasta çocukların yumuşak gıdalarla (çorba ve yoğurt şeklinde) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. El ayak ağız hastalığında çocukların rahatlamasını elde eden yoğurt benzer biçimde boğazca ağrısını yatıştırıcı besinler vaya buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler iyileşme sağlayabilir. Kızarıklık ve kabarcıklara hindistan cevizi yağı yürütmek da iyileşmeyi hızlandırabilir. Hasta çocuğukların yumuşak gıdalarla beslenmesi, bolca sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafifçe sabunlu ve ılık suyla duş alınabiliyor.

Çocuğunuz hasta olduysa lezyonlar koruyuncaya kadar çocuk okula gönderilmemelidir. Hastalık 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden geçiyor, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zaman içinde kayboluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içerisinde hedeflerinizde ve planlarınızda daha kararlı, hırslı veya ısrarcı olabilirsiniz. Yeteneklerinizin farkına varmak, yeteneklerinizi sergilemek size finansal kazanımlar sağlayacağı gibi takdirleri de getirecektir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Gün içinde bir süredir karmaşıklaşan durumlar çözülebilir. Merkür retrosu bugünden itibaren son bulduğu için finansal konulardaki karmaşalar, iş hayatıyla ilgili kafa karışıklıkları son bulmaya başlayabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Güne daha rahat bir zihinle başlayabilir, kararsız kaldığınız her duruma daha kolay çözüm getirebilir, netleşebilirsiniz. Önünüzü görmeye başlıyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bitiyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. İlişkilerinizde karşınızdakileri anlamak, kendinizi ifade etmek daha kolay olabilir. Sağlamlık ve güven ön planda olacaktır. Akılcı davranabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Gün içinde iş hayatı ve sorumluluklar sizin için daha önemli ve ön planda olacaktır. Finansal konularla ilgili artık bir yön belirlemeye başlayabilir, bir süredir var olan maddi krizlerinizi çözüme götürebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içinde finansal konularla ilgili bir kararsızlığınızı veya bir karışıklığı bitirebilirsiniz. Ne istediğinize karar vermekte zorlandığınız durumlarda netleşeceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Bir süredir burcunuzda gerileyen Merkür ise bugünden itibaren düz harekete geçiyor. Gün içinde bekleyişlerinizin sonlandığını görebilir, özellikle zihinsel anlamda rahatlayabilirsiniz. Daha uzun vadeli kararlar alabileceğiniz bir döneme giriyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise sonlanıyor. Gün içinde ilişkilerinizde önemli konuşmalar yapabilirsiniz. Bazı duygularınızı kontrol etmek, ilişkilerinizde kontrolcü davranmak isteyebilirsiniz. Sorgulayıcı tarafınız öne çıkıyor.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Bir süredir ilişkilerinizle ilgili yaşanan kararsızlıklar sonlanabilir. İlişkilerle ilgili alacağınız kararlarda netleşebilirsiniz. İş hayatında finansal konular kararlarınızda belirleyici olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içerisinde kariyer süreçleriniz ve gelecek planlarınızla ilgili netleşmeler yaşayabilirsiniz. Bir süredir meşgul olduğunuz konularla ilgili tamamlanmalar bekleyebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Aşk ilişkilerinizle ilgili daha açık ve net konuşmalar içinde olmaya başlayabilirsiniz. İlişkilerinizle yaşadığınız bir ikilem sonlanabilir. Yolculuk planları olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içinde iş hayatınızdaki ilişkiler ön planda olabilir. Önemli konuşmaları istediğiniz yönde ilerletebileceğiniz, istediğinizi alabileceğiniz bir gün.


Reklam