Çocuk

Dikkat Okullar açılırken el ağız ayak hastalığı için ne yapılmalı

El, ayak ve ağız hastalığı her yıl özellikle ilkbahar ile güz başı arasında görülüyor. Okulların açılmas ile çocukları tehdit eden hastalıkların başlangıcında geliyor. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda veya kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösteriyor.

El ayak ağız hastalığı neden olur?
El, ayak, ağız hastalığı el hijyeninin yetersiz olduğu okul ve kreş benzer biçimde ortamlarda daha sık görülüyor. Bu dönemlerde çocukların sıvı alımına dikkat edilmesi ve hasta çocuğun diğer çocuklarla temastan kaçınması gerekiyor. Çocuklar hastalığı taşıyan biriyle temas ettiklerinde ya da virüsle enfekte olmuş oyuncak, kitap, defter benzer biçimde bir nesneye dokunduğunda müessir virüsü kapabilmektedir. Virüs yazları ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösterir.

El ayak ağız hastalığı belirtileri nedir?

El, ayak ve ağız hastalığı özellikle 10 yaş altı çocuklarda görülen, bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile karakterize bir klinik tablodur. Dizler, dirsekler ve kalçalarda da döküntüler yahut yaralar ortaya çıkabilir. Virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir. Hastalık 7 ile 10 gün içinde kendiliğinden geçer. Hastalanan çocuğun bu süre içinde başkalarıyla yakın temasta olmaması çok önemlidir. Korunmak için en iyi yöntem hijyendir.

El ayak ağız hastalığı tedavisi nasıl yapılır?
Hastalığı geçirecek bir tedavi veya aşı bulunmuyor. Doktorun önerdiği kaşıntı giderici losyonlar ve boğazca ağrısı için spreyler verilebiliyor. Hasta çocukların yumuşak gıdalarla (çorba ve yoğurt şeklinde) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. El ayak ağız hastalığında çocukların rahatlamasını elde eden yoğurt benzer biçimde boğazca ağrısını yatıştırıcı besinler vaya buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler iyileşme sağlayabilir. Kızarıklık ve kabarcıklara hindistan cevizi yağı yürütmek da iyileşmeyi hızlandırabilir. Hasta çocuğukların yumuşak gıdalarla beslenmesi, bolca sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafifçe sabunlu ve ılık suyla duş alınabiliyor.

Çocuğunuz hasta olduysa lezyonlar koruyuncaya kadar çocuk okula gönderilmemelidir. Hastalık 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden geçiyor, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zaman içinde kayboluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir