Haberler

Kaliteli Hayat İçin Antioksidan

Antioksidan adı verilen terim, son günlerde yayılmaya başladı. Televizyon programlarında uzmanların sıkça ele aldığı antioksidan nedir? Antioksidan içeren besinler nelerdir? Soruları ile birlikte yeni bir merak alanı doğdu. Bu yazımızda  antioksidan ile ilgili her şeyi bulabileceksiniz.

Antioksidan, varlıkların daha kaliteli bir yaşam sürdürmesi ve hayatta kalması için ihtiyacı olduğu bileşiklere verilen isimdir. Hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidan, hücrede bulunan zararı da en aza indirmektedir.

Antioksidan İçeren Besinler Neler?

Vücudumuzun daha işlevli ve korunaklı olabilmesi için olmazsa olmaz olan antioksidan, bilinçli kullanıldığında daha kaliteli bir hayat sunuyor. Aşağıda belirttiğimiz ürünlerin tüketimi halinde antioksidan faydaları gözle görülür bir şekilde etki edebilir. Antioksidan, hayvanlar ürünler ve bitkilerde bulunabilir. Bundan dolayı da antioksidana ulaşım kolaydır. Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Sorusu ile biraz daha ayrıntılara inelim;

  • Yeşil çay, bitter çikolata ve kahve gibi ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünler güçlü birer antioksidan kaynağı olabilir.
  • Çilek ve kiraz gibi kırmızı meyvelerin içinde bulunabilir. Bu besinleri tüketirken hem zevk alırsınız hem de antioksidan kazanırsınız.
  • Hayvansal ürünlerde antioksidanın yer aldığını yukarıdaki metinde belirttik. Bu bağlamda da et gibi hayvansal ürünlerde antioksidan bulunur. Şunu belirtmekte fayda var; bu antioksidan kaynakları sebze ve meyve kadar güçlü değildir.
  • Kırmızı üzüm, brokıli, böğürtlen, havuç ve domates gibi ürünlerin içerisinde de antioksidan bulunmaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve kalbi koruma konusunda yardımcı olan ıspanak ve sarımsağı da belirtmeden olmaz.
  • E vitamini, C vitamini ve A vitamini içeren bütün ürünlerin içerisinde yer alır.
  • Barbunya, nar, goji dutları, mercimek ve patlıcan gibi ürünlerin içerisinde de bulunmaktadır.

Not: Antioksidan faydaları içerisinde en ulaşılabilir ve en zengin olan kaynak kahvedir. Batı diyeti içerisinde de bulunan kahve, güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir