Kadın

Hafta Hafta Hamilelik Süreci (İlk üç hafta)

Hafta Hafta Hamilelik Süreci

Hafta hafta hamilelik süreci kadınların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu sebeple saglikhaberleri.net olarak gebelik takibi kapsamında hafta hafta gebelik belirtisi, yaşanan değişiklikler ve olağan süreci paylaşmaya çalışacağız. Öyleyse ay ay gebelik detayları için aşağıya doğru devam edin.

Hafta Hafta Hamilelik Süreci

Tebrikler. Hayatınızın en muhteşem anlarından olan gebeliğe hoş geldiniz. 42 hafta boyunca bedeninizde muazzam farkılıklar yaşayacaksınız. Artık bir anne adayısınız ve bazı konularda endişe etmeniz gayet normal. Oturun, rahatlayın ve gebeliğinizin tadını çıkarın.

Hafta Hafta Hamilelik Süreci

Gebelikte 1. Hafta

Gebeliğin ilk haftasında aslında hamile değilsinizdir. Gebeliğinizin başlaması adet kanınızın başlaması ile hesaplanır. Bu dönemde geçen aydan kalma hamilelikle sonuçlanmamış rahim duvarı dışarıya kanama olarak atılır. Adetin başlangıcından birkaç gün sonra hipofizden efesaj denilen foliküler situmine edecek hormon yardımıyla yumurtalığınızdan yumurta seçilir. Ardından büyümeye başlar. Bu dönemde kanamaya, kasık ağrısı, bel ağrısı ve bulantı/kusma gibi şikayetler eşlik edebilir. Eğer gebe kalmayı düşünüyorsanız bu dönemden başlayarak zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir.

Sigara ve alkolü bırakmalısınız. Eğer kronik ilaç kullanımı söz konusu ise doktorunuza danışıp ilaçları hamilelik döneminde kullanılan ilaçlarla değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Folik asite başlamadıysanız günde 400 mikrogram folik asite başlamalısınız. Böylelikle hamileliğin ilk haftasını geçmiş olur.

Gebelikte 2. Hafta

Gebeliğin ikinci haftasına hoş geldiniz. Adetinizin bitmesiyle beraber hipofizdeki hormondan ilaj salgılanır. İlaj, yumurtayı da içeren folikülün büyümesini artırır. Ve belirli bir büyüklüğe gelen yumurta çatlar. Böylelikle yumurtlama gerçekleşir. Genellikle döngünüzün 12. ile 21. günü arasında yumurtlama oluşmaktadır. Yumurtlama ardından yumurta tüpler tarafından tutulur ve yolculuğuna başlar.

Genellikle yumurtlamanın 12. ile 24. saatleri arasında döllenme meydana gelir. Döllenen yumurtaya zigot ismi verilir. Zigot 46 adet kromozon içermektedir. Bu 46 kromozomun 23 tanesi babadan 23 tanesi de anneden gelir. Kromozomların üzerinde genetik yapıyı belirleyen milyonlarca gen vardır. Bunlar bebeğinizin yüz şeklini, göz rengini, cinsiyetini belirleyen genlerdir. Yumurtlama sırasında kadınlarda hafif bir kasık ağrısı, lekelenme tarzı kanama, memelerde dolgunluk gibi sıkıntılar oluşabilir.

Hafta Hafta Hamilelik Süreci

Gebelikte 3. Hafta

Üçüncü haftada döllenmiş yumurta, bir hücre yığını şeklindedir. Buna morula adı verilir. Morulanın etrafında daha sonra plasentayı oluşturacak trofoblastlar oluşur. Trofoblastlar ile morula arasında ise bir sıvı vardır. Tüm bu yapı kompleksine, blastokist denir. Blastokist, tubadaki yolculuğunu tamamlar ve rahim içerisine yerleşir. Trofoblasttan salgılanan hücreler ile kendine bir yatak oluşturur.

Bu sırada bazı kadınlarda lekelenme tarzı kanamalar gözlenebilir. Oluşan trofoblastlardan, östrojen ve progesteron etkisiyle HCG denilen gebelik hormonu salgılanmaya başlar. İşte gebelik testlerinde tespit edilen hormon, HCG hormonudur. HCG hormonu en erken döllenmenin dördüncü günü içerisinde salgılanır. HCG hormonu gebeliğin korunmasının yanı sıra plesantanın oluşumunda da önemli bir hormon olarak karşımıza çıkar.

3. hafta sizin bedeninizde bir takım farklılıklar gözlemlenmesi için erkendir. Çünkü hamilelik hormonu olan HCG, hali hazırda kanınızda oldukça az seviyededir. Yine de bazı kadınlarda mide bulantısı, lekelenme tarzı kanama, karında şişlik ve sık idrara çıkma gibi problemler gözlenebilir. Belirtilerin hiç birini yaşamıyor da olabilirsiniz. Bu belirtilerin dışında yine bu dönem içerisinde, bazı kadınlar yumurtlama döneminde hafif kramplar hissedebilir ya da vajinal akıntılarda artış gözleyebilir.

Kaynak

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir