İlaç

Ella nedir? Ella ilaç nasıl kullanılır?

Ella nedir?

Ella nedir? Ella, ertesi gün hapı olarak bilinmektedir. Eczanelerden bulabileceğiniz Ella ertesi gün hapı kullananlar cinsel ilişki akabinde tedirginlik yaşaması halinde kullanır. Bu makalemizde kadınların sıklıkla merak ettiği 2 tane ella içmek daha çok etki eder mi, Ella yan etkileri nelerdir ya da ertesi gün hapı kaç gün etkili olur sorularını detaylı bir biçimde sizler için inceledik. Ama dilerseniz ilk olarak Ella ilaç tanımı ve kullanımına bakalım.

Ella nedir?

Ella 30 mg nedir? Ertesi gün hapları, korunmasız ilişkiyi takiben ilk 5 gün içerisinde alındığında hamileliğe karşı koruyan acil doğum kontrol metodudur. Gerçek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu nedenle uzun süreli ve sürekli olarak kullanılmaz. Gebeliğe karşı koruyuculuğu %85 civarındadır. Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu ise %97 ila %99 arasında değişmektedir.

Ella 30 mg

Ertesi gün haplarının içerisinde ulipristal adı verilen progesteron türevi bir madde mevcuttur. Ella ertesi gün hapı kullanların asıl amacı yumurtlamanın engellenmesidir. Aynı zamanda progesteron türevi olduğu için servikal mukusu kalınlaştırarak spermin uterus içerisine geçmesini azaltır. Yine rahimde incelmiş olarak döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engellemektedir.

2 tane ella içmek doğru mu?

Korunmasız ilişki sonrasında 1 tablet alınması önerilir. Ve ilk 5 gün içerisinde alınması önemlidir. Ne kadar erken alınırsa koruyuculuğunun o kadar arttığı düşünülmektedir. Alındıktan 3 saat içerisinde kustuysanız ikinci bir doz tekrarı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ella yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapları kullanımı sonrasında adet döngünüz değişebilir. Adet döngünüz uzayıp kısalabilmektedir. Adet gününüz geldiği halde adet olmadıysanız, mutlaka gebelik testi yapılması gerekmektedir. Eğer bir hormonal yöntem kullanacaksanız, ella hapını aldıktan 5 gün sonra bu yönteme başlamanız gerekmektedir. Hemen alınan doğum kontrol hapları, ertesi gün hapı ile etkileşime girerek ilaçların etkinliğini azaltmaktadır. Bu nedenle bu 5 gün süresince “kondom” gibi yöntemler de kullandıktan sonra doğum kontrol hapına başlamanız mühimdir.

En sık görülen Ella yan etkileri arasında baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, ağrılı adet ve lekelenme gibi belirtiler sayılabilir. Ciddi yan etkileri gözlemlenmemektedir. Şayet döküntü, kaşıntı, şiddetli baş dönmesi, solunum kısıtlılığı, dilde şişme gibi belirtiler gözleniyorsa alerjik reaksiyon nedeniyle uyanık olunmalı ve en yaygın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Unutmayın ki ertesi gün hapları sürekli kullanılacak doğum kontrol yöntemi değildir. Yalnızca acil durumlarda kullanmanız mühimdir.

Kaynak: Sebboy

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir