İlaç

Lyrica ve Neurontin İlaçlarında Neler Oluyor?

Lyrica ve Neurontin İlaçlarında Neler Oluyor?

İlaç bağımlıları nöbetçi eczacıları tehdit etmeye başladı. Birkaç adli olay meydana geldikten sonra Lyrica ve Nuerontin ilaçlarının reçete yazımı kısıtlandı. Şimdi de sıhhi kurula bağlandı.

Peki Lyrice ve Neurontin ilaçları neler üzerinde etkili?

 • Özellikle kemik ağrısında çok etkili
 • Bağımlılık yaptığı iddiaları var (kesin değil)
 • Kesildiğinde sıkıntı yaratabiliyor
 • Kötüye kullanım yaygınlaşıyor

Sadece Türkiye’de değil. Avrupa ve Amerika’da da aynı sıkıntılar söz konusu. Bu ilaçlar gabapentinoidler epilepsi hastalığında kullanılıyor. Nörotransmitter denilen epilepsi ataklarında solunum maddelerinin salınımını azaltıyorlar. Fakat bu ilaçlar kullanıma girdikten sonra fark edilmiş ki çok güçlü ağrı kesici özelliği var. Aynı zamanda anksiyeteyi de azaltıyor. Üretime başlandıktan sonra ağrı kesici kabiliyeti ön plana çıktığından dolayı kullanımı inanılmaz derecede artmış durumda. Ancak çok sayıda ek hastalığı da beraberinde getiriyor. Bunlar:

 • Bipolar bozukluk
 • Alkol ya da madde yoksunluk durumları
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 • Uykusuzluk
 • Husursuz bacak sendromu
 • Borderline kişilik bozukluğu
 • Menopozal koşullar
 • Vertigo
 • Kaşıntı bozuklukları
 • Migren
 • Trigeminal nevralji

Kısacası ne isterseniz var. Çünkü ilacı üreten firmalar ilacın satışını artırmak için endikasyonları genişletmişler. Ama temelde nöropatik ağrı, fibromyalji, kemik ağrılar, kanser ağrıları, bel ağrısı gibi alanlarda kullanılıyor. İşte bu ilaçların reçetelerin %88 oranında gerçekten ilgisi olmayan hastalıklara reçete edildiği bulunmuş. Kanser hastalarının kullanımı %8 iken dünya genelinde endikasyon dışı kullanım ise %90 seviyesinde. Ve 10 yıl içerisinde bu ilaçların satışları 2 katına çıkmış. Tabii, ilacı üreten şirketin (Pfizer) pompalaması da bunda katkıda bulunmuş. Ve Pfizer teşvikler nedeniyle 450 milyon dolara yakın tazminat ödemek zorunda kalmış. Yani şirket ilacı istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz diye bastırmış ve bunun için de parasal gücünü ön plana çıkarmış.

Lyrica ve Neurontin ilacının özellikleri

Lyrice kan düzeyi ortalama 1 saat içerisinde maksimum noktaya erişiyor. Neurontin ilacın da ise bu süre 4-5 saat aralığında gerçekleşiyor. Ve Lyrica Neurontin’e göre 5 6 kat daha hızlı emiliyor. Atılım ise iki ilaç için de aynı. 6 saat içerisinde vücuttan atılıyor. Lyrica ilacın da maksimum doz 600 MG, Neurontin de ise 3600 MG. Ve özellikle Lyrica’nın istenilen kabiliyetleri yani kafa bulma, madde kullananların arzuladığı nokta 600 MG’den sonra başlıyor.

Bu ilaçlar nasıl oluyor da bu derecede etki ediyor diye soranlar için: Küçük dozlardan başlanıp arttığı takdirde sedasyon, gevşeme, mutluluk, uyuşukluk hali, alkol ya da sarhoşluk kafası, konuşmada bozulma, neşeli ruh hali, sınırları zorlayan hareketler, fiziksel enerji, cinsel performans artışı, cesaret ve girişkenlik de ön plana çıkıyor. İşte bu yüzden bu ilaçlar suistimale uğruyorlar.

Lyrica ve Neurontin nasıl bırakılır?

Şayet yüksek doz alıyorsanız azaltılarak bırakılması tercih ediliyor. Çünkü aniden kestiğiniz zaman uykusuzluk, rahatsızlık ve yoksunluk gibi sendromlar ile karşı karşıya kalınabilir. Hal böyle olunca tabi eczacıların da zorluklarla karşılaşması normal. Ancak bir de Avrupa Birliği EudraVigilance veri tabanına bakalım:

 1. Lyrica Pregabalin için %6.6
 2. Neurotin Gabapentin için %4.8’dir.

Bu ilaçlara bağlı toplam ölüm vakası ise 86 kişiyle sınırlı diye biliniyor. Fakat bu ilacı kötüye kullanan kişiler genellikle önceden madde kullanımı olanlar, ağır psikolojik rahatsızlığı olanlar ile sınırlı gibi.

İşte bu yüzden ilaç, saydığımız nedenlerden ötürü üçüncü basamak sağlık kurumlarında sıhhi kuruma bağlanmış durumda. (Üniversite ve Araştırma Hastaneleri, Sağlık Kurulu Raporu ile alınabilmektedir.) Ve gerçekten ağrı kesici olanlar bu ilaçtan yoksun bırakılmış durumdalar. Kısacası eczaneden alınabilecek güçlü bir ağrı kesiciden de mahrum bırakıldığını ifade edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir