Çocuk

Çocuk Psikologlarından Neden Destek Almak Gereklidir?

Yetişkinlere her zaman yetişkin kişilerin psikolojisi bozulabilirmiş, çocuklar aslında hiçbir şeyden anlamazmış gibi gelse de aslında insan psikolojisi çok küçük yaşlardan itibaren bozulmaya başlayabilir. Yani ruhsal destek yaş grubuna bakılmaksızın her yaştan kesimde gerekli olan bir destek çeşididir.  Son yıllarda toplumsal olan önyargılar biraz yıkılmış olsa da yine bazı kesim psikologa başvurmanın çok da uygun bir davranış olmadığını kabullenmektedir.

Fakat bir organımıza zarar geldiğinde veya bir hastalık belirtisi vücudumuzda görüldüğünde nasıl doktora ihtiyaç duyuluyorsa kişinin psikolojik bozukluğu kendinde veya çocuğunda hissettiğinde ise çocuk psikologuna başvurması gereklidir.

Çocuklarda Hangi Belirtiler İçin Bir Psikologa Başvurmak Gereklidir?

  • Kardeşi olacak bir bebeğin annenin gebeliğinden itibaren mutlaka bir çocuk psikologu ile görüştürülmesi gerekir. Bunun nedeni çocuğun bir kardeşe hazır olup olmadığını anlamaktır. Uzman gözü ile konu incelenerek eğer çocuk bir kardeşinin doğuşundan huzursuzluk çekecekse daha kardeş doğmadan daha sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçebilmeyi sağlamaktadır.
  • Anne ve baba eğer şiddetli bir geçimsizlik yaşıyorsa ve boşanma aşamasında ise o zaman mutlaka uzman bir çocuk psikologundan destek alınması gerekir. Ebeveynlerin farklı evlerde yaşaması çocuk için iyi olmayan şeylerin düşünülmesine neden olur. bu da çocuğun psikolojisini bozacağından mutlaka uzman bir çocuk psikologu tarafından çocuk gözlem altına alınmalıdır.
  • Çocuk psikologuna belki de en çok ihtiyacı olan çocuklar anne veya babası veya her ikisi tarafından da şiddete maruz kalan çocuklardır. Bu çocuklara uygulanan şiddete derhal son verilmeli ve iyi bir uzman çocuk psikologundan destek alınmalıdır.
  • Bazı çocukların eğitime ilk başladıkları süreç olan ilkokul veya anaokulu çocukların sosyalleşememesi nedeni ile sorun yaşamalarına neden olur. Çok kolay yöntemler ve kısa süreli terapiler ile çocuklar kolay bir şekilde çocuk psikologları tarafından okula adapte edilebilir.
  • Çocuğun anne ve babasının arasında şiddetli bir geçimsizlik varsa ve sürekli olarak çocuğun yanında sesli olarak kavga ediliyorsa o zaman çocuk psikologuna başvurmak gereklidir.
  • Okul ve arkadaş değişiklikleri, çocuğun çok yakın olduğu birisini kaybetmesi, çocuğun geçirdiği bir kaza nedeni ile çok büyük bir travma yaşamış olması da çocuk psikologu ihtiyacı içermektedir.
  • Ani ruhsal değişikliklerin çocukta görülmesi mesela çok gergin, sürekli olarak öfkeli ve hırçın davranışlar sergilemesi, hareketlerinde çok hızlanma veya aşırı derecede hareketlerinin yavaşlaması, uyku düzensizlikleri ve beslenme bozuklukları için de çocuk psikologuna başvurmak gerekir.
  • Kekelemeye başlayan çocuklar, daha önceden altına kaçırmamasına rağmen altına kaçırmaya başlayan çocuklar, sakin bir davranış sergileyen bir çocuk iken sürekli olarak saldırgan hale gelmiş çocuklar için de destek alınmalıdır.
  • Başarı yüzdesi düşmesi, okulda dikkat sorunu yaşaması, bazı takıntıları huy edinmesi, okul içinde veya evde çok fazla içine kapanması, anneye veya babaya karşı çok aşırı bağımlılık göstermesinde de bir uzmandan destek alınması gerekir.
  • Göz kontağı kurmayan çocuklar ve buna bağlı olarak öğrenme güçlüğü çeken çocuklar psikologlar tarafından incelenmesi gerektiği gibi, MR sonuçları ile de incelenmesi gerekir. Bazı zamanlarda öğrenme güçlüğü ve göz kontağı kuramama bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir