• DOLAR
  $2.563,8500
 • EURO
  $0,7305
 • ALTIN
  $39.021,4500
 • BIST
  1,1874

Çocuk Psikologlarından Neden Destek Almak Gereklidir?

Çocuk Psikologlarından Neden Destek Almak Gereklidir?

Yetişkinlere her zaman yetişkin kişilerin psikolojisi bozulabilirmiş, çocuklar aslında hiçbir şeyden anlamazmış gibi gelse de aslında insan psikolojisi çok küçük yaşlardan itibaren bozulmaya başlayabilir. Yani ruhsal destek yaş grubuna bakılmaksızın her yaştan kesimde gerekli olan bir destek çeşididir.  Son yıllarda toplumsal olan önyargılar biraz yıkılmış olsa da yine bazı kesim psikologa başvurmanın çok da uygun […]

Yetişkinlere her zaman yetişkin kişilerin psikolojisi bozulabilirmiş, çocuklar aslında hiçbir şeyden anlamazmış gibi gelse de aslında insan psikolojisi çok küçük yaşlardan itibaren bozulmaya başlayabilir. Yani ruhsal destek yaş grubuna bakılmaksızın her yaştan kesimde gerekli olan bir destek çeşididir.  Son yıllarda toplumsal olan önyargılar biraz yıkılmış olsa da yine bazı kesim psikologa başvurmanın çok da uygun bir davranış olmadığını kabullenmektedir.

Fakat bir organımıza zarar geldiğinde veya bir hastalık belirtisi vücudumuzda görüldüğünde nasıl doktora ihtiyaç duyuluyorsa kişinin psikolojik bozukluğu kendinde veya çocuğunda hissettiğinde ise çocuk psikologuna başvurması gereklidir.

Çocuklarda Hangi Belirtiler İçin Bir Psikologa Başvurmak Gereklidir?

 • Kardeşi olacak bir bebeğin annenin gebeliğinden itibaren mutlaka bir çocuk psikologu ile görüştürülmesi gerekir. Bunun nedeni çocuğun bir kardeşe hazır olup olmadığını anlamaktır. Uzman gözü ile konu incelenerek eğer çocuk bir kardeşinin doğuşundan huzursuzluk çekecekse daha kardeş doğmadan daha sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçebilmeyi sağlamaktadır.
 • Anne ve baba eğer şiddetli bir geçimsizlik yaşıyorsa ve boşanma aşamasında ise o zaman mutlaka uzman bir çocuk psikologundan destek alınması gerekir. Ebeveynlerin farklı evlerde yaşaması çocuk için iyi olmayan şeylerin düşünülmesine neden olur. bu da çocuğun psikolojisini bozacağından mutlaka uzman bir çocuk psikologu tarafından çocuk gözlem altına alınmalıdır.
 • Çocuk psikologuna belki de en çok ihtiyacı olan çocuklar anne veya babası veya her ikisi tarafından da şiddete maruz kalan çocuklardır. Bu çocuklara uygulanan şiddete derhal son verilmeli ve iyi bir uzman çocuk psikologundan destek alınmalıdır.
 • Bazı çocukların eğitime ilk başladıkları süreç olan ilkokul veya anaokulu çocukların sosyalleşememesi nedeni ile sorun yaşamalarına neden olur. Çok kolay yöntemler ve kısa süreli terapiler ile çocuklar kolay bir şekilde çocuk psikologları tarafından okula adapte edilebilir.
 • Çocuğun anne ve babasının arasında şiddetli bir geçimsizlik varsa ve sürekli olarak çocuğun yanında sesli olarak kavga ediliyorsa o zaman çocuk psikologuna başvurmak gereklidir.
 • Okul ve arkadaş değişiklikleri, çocuğun çok yakın olduğu birisini kaybetmesi, çocuğun geçirdiği bir kaza nedeni ile çok büyük bir travma yaşamış olması da çocuk psikologu ihtiyacı içermektedir.
 • Ani ruhsal değişikliklerin çocukta görülmesi mesela çok gergin, sürekli olarak öfkeli ve hırçın davranışlar sergilemesi, hareketlerinde çok hızlanma veya aşırı derecede hareketlerinin yavaşlaması, uyku düzensizlikleri ve beslenme bozuklukları için de çocuk psikologuna başvurmak gerekir.
 • Kekelemeye başlayan çocuklar, daha önceden altına kaçırmamasına rağmen altına kaçırmaya başlayan çocuklar, sakin bir davranış sergileyen bir çocuk iken sürekli olarak saldırgan hale gelmiş çocuklar için de destek alınmalıdır.
 • Başarı yüzdesi düşmesi, okulda dikkat sorunu yaşaması, bazı takıntıları huy edinmesi, okul içinde veya evde çok fazla içine kapanması, anneye veya babaya karşı çok aşırı bağımlılık göstermesinde de bir uzmandan destek alınması gerekir.
 • Göz kontağı kurmayan çocuklar ve buna bağlı olarak öğrenme güçlüğü çeken çocuklar psikologlar tarafından incelenmesi gerektiği gibi, MR sonuçları ile de incelenmesi gerekir. Bazı zamanlarda öğrenme güçlüğü ve göz kontağı kuramama bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


Reklam