Sağlık

Supraventriküler Taşikardi Nedir? (SVT)

Supraventriküler Taşikardi nedir?

Supraventriküler Taşikardi Nedir?

Supraventriküler Taşikardi nedir? Supraventriküler Taşikardi ya da kısa ismiyle SVT, nabzın anormal derecede yüksek olması durumudur. Supraventriküler kelimesinin Türkçe karşılığı olarak karıncığın üzerinde denilebilir. Aşağıda bir fotoğraf görüyorsunuz. Yeşil renkler karıncıklar. Supraventriküler, karıncık üzerinde olduğuna göre bu durumda anormal kalp atımı av düğümünün üzerinde başlar.

Supraventriküler Taşikardi belirtileri

AV düğümü (fotoğrafta turuncu yer), kalbin elektriksel sisteminin ana oyuncularından birisi olduğunu hatırlatalım. Taşikardi ise nabzın 100’den fazla olduğu durumlara verilen isimdir. Sağlıklı bir insanın nabzının dinlenme halindeyken 100’den düşük olması beklenir. Genç ve sağlıklı kişilerin nabzı dakikada 50 ile 80 atım arası değişir. Ancak normal bir insan az bir efor sarf ettiğinde bile nabzı otomatik olarak 100’ün üzerine çıkacaktır. Nasıl mı?

Ortalama bir insan olduğunuzu ve 200 metre koşacağınızı düşünelim. Kaslarınız normalden daha çok çalışacak ve daha fazla oksijene ihtiyaç duyacak. Bu oksijeni vücudunuza ulaştırmak için kalbiniz de atım hızını artıracaktır. İşte bu durumda nabzınızın 100’ün üzerine çıkması pek de garip değildir. Sadece fiziksel bir etmen olması gerekmez. Nabzınız, şiddetli duygusal bir tepki sonucu (örn:korku) nabzınız 100’ün üzerine çıkabilir. Bunun sebebi ise şiddetli korku anlarında vücudun kalp atışlarını artırmak için bazı kimyasal sinyaller üretmesidir.

Supraventriküler Taşikardi belirtileri nelerdir?

Supraventriküler Taşikardisi olan birisinin nabzı dinlenme halinde 100’ün üzerindedir. Bu kişi, yukarıdaki örneklerde verdiğimiz gibi 200 metre koşmadan ya da şiddetli bir korkuya maruz kalmadan yani durağan halde iken nabzı 100’ün üzerindedir. Gelelim SVT semptom listesine.

SVT’si olan kişilerin birçoğunun bu durumdan haberi yoktur çünkü SVT herhangi bir belirti göstermez ve böyle durumlara asemptomatik denir. Diğer yandan semptom ya da belirti gösteren kişiler, kalpleri göğüslerinden fırlayacakmış gibi hissederler. Buna da çarpıntı denir. Kalp çok hızlı attığı ve bu durum uzun süreler devam ettiği için belirtiler arasında göğüs ağrısı da görülebilir. Hatta göğüs ağrısı çok sık karşılaşılan bir belirtidir. Kalbin hızlı artması durumunda bazı kişilerde anksiyete de görülebilir. Bunlara ilaveten nefes darlığı, baş dönmesi hatta bayılmayı da ekleyebiliriz.

 • Kısaca görülen semptomlar
 • Göğüs ağrısı
 • Çarpıntı
 • Anksiyete
 • Nefes Darlığı
 • Baş Dönmesi
 • Bayılma

SVT teşhisi nasıl konur?

Belirtiler, teşhis için tek başına yeterli değildir. Doktor, sağlık personeli ya da profesyonelleri belirtilere dayalı olarak SVT’den şüphelenirse öncelikle bir EKG çekilmesini isteyecektir. EKG, kalbin elektriksel aktivitesini gözetleyen, raporlayan bir cihazdır. SVT teşhisi için gerekli olmakla birlikte bize hastanın ne cins bir SVT’si olduğu hakkında da bilgi verir. Bu noktada SVT ve diğer anormal kalp atımlarının bir görünüp bir kaybolacaklarını eklemekte fayda var.

Supraventriküler Taşikardi nedir?

Yani evdeyken SVT belirtileri gösteren bir kişinin kalbi doktora gittiğinde normal bir şekilde atabilir. Ve bu kişinin EKG’si de son derece normal görünecektir. Normal bir EKG’ye sahip ancak SVT ve belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı ve çarpıntı gösteren birinin SVT’si olduğundan şüphelenilirse kişi taşınabilir bir EKG cihazı ile eve gönderilir. Bu sayede kalp ritimleri hastane ya da doktora gitmeden de gözlemlenebilir. Cihaz anormal bir ritim algılarsa hastane ya da doktora bir uyarı gönderip EKG’yi kaydetmeye başlayacaktır.

Kalbin dışındaki risk faktörleri nelerdir?

SVT’nin farklı çeşitleri olduğu için risk faktörleri de çeşitlidir. Bazı kişileri kalp hücrelerini hücresel seviyede etkileyecek genetik anomali ya da mutasyonlar ile doğmuş olabilirler. Buna ek olarak kalbin yaş ile birlikte yıpranması sonucu ortaya çıkan yapısal değişiklikler de SVT riskini artırabilir. Koroner kalp hastalığı da bir başka risk faktörüdür. Koronerli damarlar kalbe temiz kan yani oksijenli kan getiren damarlardır.

Zaman içerisinde bu damarların tıkanması sonucu, kalbe giden kan akışının düzeni ve miktarı da değişebilir. Koroner kalp hastalığı tedavi edilemez ise kalp yetmezliği durumuyla karşılaşılır. Kalbin dışında da bazı risk faktörleri mevcuttur. Örneğin KOAH hastası olan kişilerin SVT’ye yakalanma riski daha fazladır. Bu kişiler genellikle uzun yıllar sigara içen kişilerdir. Akciğerde oluşan pıhtı ya da pulmoner emboli benzer şekilde SVT riskini artırır. Kalp ile bağlantılı olmayan diğer risk durumlarına uzun süreli alkol kullanımını, hipertiroidizimi ve patolojik olarak yüksek kabul edilebilecek miktarda bazı ilaçların (teofilin vb.) kullanımını verebiliriz.

Kaynak

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir