Sağlık

Gece Körlüğü Belirtileri

Göz rahatsızlıkları en fazla insan yaşam kalitesini bozan rahatsızlıklar sırasında belki de ilk sıralarda yerini almaktadır. Zira insanoğlunun dünyaya açılan tek penceresi gözleridir. Gözler ile görür, gözleri gördüğü için düşünür ve gözleri gördüğü için beyninin kendisine hükmetmesine izin verir. Göz rahatsızlıklarından en fazla görünen rahatsızlık çeşitleri miyop ve hipermetrop olsa da gece körlüğü rahatsızlığının da göz hastalıkları arasında en ön sıralarda sayılabildiği bilinmektedir.

Genellikle genetik etkenli olduğu düşünülen göz hastalıklarının başında gelen gece körlüğü oldukça büyük bir sağlık sorunudur. Tavuk karası ismi ile de anılan bu hastalık küçük yaşlarda geçirilmiş olan bazı hastalıklar nedeni ile oluşmaktadır. İleriki yaşlarda ilerlemeye meyilli olan bu hastalık mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

A Vitamini Eksikliği

Uzmanlara göre tavuk karası yani gece körlüğü A vitamini eksikliği ile oluşmaktadır. Süt ve süt ürünlerinden alınabilir bir vitamin olan A vitaminin gözler ile büyük bir ilgisi bulunmaktadır. Göz retinası için büyük bir önem taşıyan bu vitamin çeşidi düzenli olarak alındığında göz bozuklukları çok fazla gelişme gösterememektedir.

Gece Körlüğünü Tetikleyen Hastalıklar

Genellikle genetik yatkınlık nedeni ile olan miyop ve hipermetrop rahatsızlığı, glokom rahatsızlığının gece körlüğüne neden olduğu söylenilebilir. Fakat her miyop ve hipermetrop kişide gece körlüğü olacak diye de bir kural yoktur. Diyabet hastalığı, retinilis pigmentoza, katarakt hastalığı, bazı kronik rahatsızlıklar da gece körlüğü nedeni olarak sayılabilir. Güneş ışığına maruz kalma ve keratokon rahatsızlığı da gece körlüğüne neden olabilir.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Gece karanlığında çok yakın mesafeleri bile görememe olarak başlayan gece körlüğü belirtileri daha sonraları loş ortamlarda dahi çok yakın objeleri seçememe belirtileri ile devam etmektedir. Tedavisi yapılmayan gece körlüğü rahatsızlığı son evrelerinde insan yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir