Haberler

Florida Meningokok Hastalığı Salgını İle Karşı Karşıya

Florida Meningokok Hastalığı Salgını İle Karşı Karşıya

Hillsborough County Sağlık Departmanı Florida’da bir meningokok hastalığı salgını konusunda uyarıyor ve insanları kendilerini korumaları için aşı yaptırmaya teşvik ediyor.

Zaten bu yıl, eyalet çapındaki vaka sayısı, beş yıllık ortalama vaka sayısını aştı. Epidemiyologlar vakaları araştırıyor ve temaslı takibi yapıyor.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, mevcut salgının ağırlıklı olarak HIV ile yaşayan bireyler de dahil olmak üzere gey ve biseksüel erkekler arasında olduğunu söylüyor.

CDC, web sitesinde bir uyarıda, “En yaygın iki meningokok enfeksiyonu türü menenjit (beyin ve omurilik zarının enfeksiyonu) ve her ikisi de hızla ölümcül olabilen kan dolaşımı enfeksiyonudur” dedi.

Buna karşılık, CDC Florida’daki tüm gey ve biseksüel erkeklerin bir doz MenACWY aşısı olmasını tavsiye ediyor, burayı tıklayarak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Florida Meningokok Hastalığı Salgını İle Karşı Karşıya

Eyalet sağlık liderleri, bu tavsiyeyi, herhangi bir üniversite öğrencisini, bağışıklığı baskılanmış bireyleri, HIV’li herkesi veya beş yıldan daha uzun bir süre önce aşılarını almış olan belirtilen gruplardan herhangi birini de içerecek şekilde genişletti. HIV’li kişiler, iki dozluk bir aşı serisi hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır.

Meningokok hastalığına bakteriler neden olur, ancak yakınlarda biri dururken hava solumak gibi gündelik temas yoluyla bulaşmaz. İletimi, öpüşmek veya takılırken içecekleri paylaşmak gibi daha yakın ve uzun süreli teması içerir.

“Hastalığın erken belirtileri ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, mide bulantısı, kusma, ışığa duyarlılık, kafa karışıklığı ve kızarıklık. Maruz kalan herkes veya semptomlar geliştirirse, bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmelidir. hemen,” Hillsborough İlçe Sağlık Departmanı yazdı.

Departman, hastalığı nadir görülen ancak onu alanlar için “potansiyel olarak yıkıcı” olarak sınıflandırdı.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir