• DOLAR
  $2.166,3600
 • EURO
  $1,5380
 • ALTIN
  $60.735,0300
 • BIST
  1,1893

Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş

Bağışıklık sistemi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha düşüktür. Bağışıklık sistemi çok küçük yaşlardan itibaren güçlenerek kişilerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bebekler ve çocuklar yetişkin kişilere göre çok daha fazla rahatsızlanır ve tedaviye ihtiyaç duyar. En fazla kış aylarında görülen yüksek ateş çocuklarda belirgin bir rahatsızlığın öne çıkmış olan ilk belirtilerinden birisidir. Ateş […]

Bağışıklık sistemi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha düşüktür. Bağışıklık sistemi çok küçük yaşlardan itibaren güçlenerek kişilerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bebekler ve çocuklar yetişkin kişilere göre çok daha fazla rahatsızlanır ve tedaviye ihtiyaç duyar. En fazla kış aylarında görülen yüksek ateş çocuklarda belirgin bir rahatsızlığın öne çıkmış olan ilk belirtilerinden birisidir. Ateş yükselmesine çocuklarda neden olan rahatsızlıklar genellikle çok ciddi rahatsızlıklar değildir. Boğaz enfeksiyonları, alt solunum enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları en fazla çocukların yüksek ateşe maruz kalmasının nedenleri olarak sayılabilir. Çocuklarda yüksek ateş en fazla kış aylarında görülmektedir.

Ebeveynler çocuklarında oluşan yüksek ateş karşısında çok fazla endişelenmekte hemen müdahaleye girişmektedir. Aslında ateş bazı zamanlarda çok düşük orantılar ile devam eder ve kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı süreçlerde yüksek ateş çocukların ve bebeklerin havale geçirmesine de neden olabilmektedir. Yüksek ateşin kaç derece olduğu bu rahatsızlık belirtisinde en önemli olan etkendir. Tüm enfeksiyon rahatsızlıklarında ateş en uyarıcı bulgu olarak belirlenmektedir.

Yüksek Ateş Ne Zaman Tehlikelidir?

Vücudun hastalıkların belirtisi olarak gösterdiği yüksek ateş 37 – 38 orantısı olarak çok yüksek olarak sayılmamaktadır. Fakat 39 – 40 dereceyi geçen yüksek ateş için mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Ateş yükselmeye başladığında vücut her zaman fazla enerji harcamaya başlamaktadır. Solunum sistemi ve kalp gibi aktif çalışan vücut sistemleri daha hızlı çalışmaya başlar. Vücut bacak ve kollardaki damarları büzerek bu vücut alanlarına daha az kan göndermeye başlar. Bu uyarılar vücutta oluşurken kalp, karaciğer, beyin gibi organlar ise daha çok kana maruz kalır. Çok yüksek ateşlerde vücut mermerimsi bir görüntüye bürünür. Kol, bacak ve ellerde soğukluk olması da bu nedenden dolayıdır.

Farklı Rahatsızlıklarda Aynı Tipte Ateş Yükselmesi Olabilir

Yüksek ateşin en önemli olan kriteri ateş süresinin ne kadar uzun sürdüğüdür. Yüksek ateş 5 günden daha fazla sürüyor ve ilaçlara cevap vermiyor ise o zaman ciddi bir hastalıktan bahsedilebilir. Bu hastalıklar menenjit, eklem iltihapları, zatürree, kas iltihaplanmaları, tüberküloz ve tifo gibi hastalıklar olabilir. Yüksek ateşin çok ciddiye alınması gereken yüksek ateşe eklenen belirtiler ise; kusma, ishal, deri kaşıntıları ve baygınlık hissi olarak sayılabilir. Peki; yüksek ateş ile karşı karşıya kalan ebeveynler nasıl davranmalıdır?

 • Yüksek ateşin yanı sıra diğer belirtiler mutlaka gözlemlenmelidir.
 • Paniğe kapılmadan çocuğun ateşinin hangi seviyede olduğu öğrenilmelidir.
 • Yüksek ateşi olan yetişkin ve çocukların kesinlikle üzeri örtülmemeli üşüme eğiliminde olsalar bile çok sıkı giydirilmemelidir.
 • Yüksek ateş olan bir çocuk ılık bir alanda üzerindeki kıyafetler çıkartılarak tutulmalıdır. Fakat çocuğun ateşini düşürmek için kapı pencere açmak çocuğu bu şekilde soğuk bir havaya maruz bırakmak çocuğun rahatsızlığının artmasına neden olabilir.
 • Eğer çocuğun ateşi 39 üzerinde ise mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.
 • İlk müdahale olarak yüksek ateşte ezilmiş aspirin, kolonya ve sirke ile karıştırılan bir miktar su çocuğun alnı, bacak bilekleri ve kol bileklerine konularak çocuğa kompres yapılmalıdır. Ateş 40 derecenin üzerine çıktığında bu komprese koltuk alı ve boyun da dahil edilir.
 • Eğer yüksek ateş bu müdahalelerden sonra da geçmiyor ise çocuğa soğuğa yakın ılık bir duş yaptırmak etkili olacaktır. Bu konuda iyi bir gözlemci olması gereken ebeveynler doktora başvuracakları zamanı çok iyi ayarlamaları gerekir. Yüksek ateşe başka bulgular da ekleniyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün burcunuzda Yeni Ay gerçekleşiyor. Haftanın ilk gününe hayatınızda küçük veya büyük yenilikler ve başlangıçlarla adım atacaksınız. Kadınlarla ilişkileriniz ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yenilikler ve yeni başlangıçlar gündeminizde olabilir. Sağlıkla ilgili bir süredir var olan sorunlarınızda şifa çalışmaya başlayabilir. Farklı alanlarda ilahi desteklerle karşılaşabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizdeki belirsizlik veya gel gitler son bulabilir. Önünüzü daha net görebilir, ilişkilerinizde yeni bir sayfa açabilirsiniz. Kadınlarla ilişkilerinizde keyifli enerjiler hakim olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer süreciniz ve planlamalarınızda farklı bir yola gidebilir, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar içerisinde olabilirsiniz. Acelecilik ve sabırsızlığa dikkat. Harekete geçme zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz haberler gelebilir. Eğitim ve iş hayatıyla ilgili başvurular yapabilirsiniz. Yasal süreçler ve prodesürlerle ilgilenmeniz gereken durumlar olabilir. Yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda şans ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Riskli yatırımlardan, alım-satım konularından kazanç elde edebilirsiniz. Müşteri bazlı iş yapanlar için kazançlı bir gün olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün finansal ortaklıklar, ilişkilerde ortak finansal planlamalar gündeminizde olabilir. Eş, partner, dost ve ortaklarınızdan yana finansal fayda ve destekler görebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş ilişkilerinde ve çalışma hayatında keyifli enerjiler hakim olacak. Kadınlarla iş birliği ve destekler içinde olabilirsiniz. İşe dair projelerde öne çıkabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün haftaya keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Enerjiniz yükselecek, yaşamdan keyif almaya odaklanacaksınız. Şans ve fırsatlar karşınıza gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aile üyelerinizin hayatında sevindirici gelişmeler olabilir. İlişkilerin geleceğine dair planlamalar, ailelerin tanışması ve ev içinde davetler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün hızlı ve hareketli bir gün geçirecek, keyifli görüşmeler yapacak ve keyif aldığınız iişlerle ilgileneceksiniz. Kadınlarla ilişkilerde uzlaşma ve anlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün keyfi harcamalar yapabilir, finansal konlarda şanslar yakalayabilirsiniz. Kendinize güvenmek ve şansınıza inanmak yaşamınıza yeni fırsatlar çekebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


Reklam