Çocuk

Çocuklarda Yüksek Ateş

Bağışıklık sistemi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha düşüktür. Bağışıklık sistemi çok küçük yaşlardan itibaren güçlenerek kişilerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bebekler ve çocuklar yetişkin kişilere göre çok daha fazla rahatsızlanır ve tedaviye ihtiyaç duyar. En fazla kış aylarında görülen yüksek ateş çocuklarda belirgin bir rahatsızlığın öne çıkmış olan ilk belirtilerinden birisidir. Ateş yükselmesine çocuklarda neden olan rahatsızlıklar genellikle çok ciddi rahatsızlıklar değildir. Boğaz enfeksiyonları, alt solunum enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları en fazla çocukların yüksek ateşe maruz kalmasının nedenleri olarak sayılabilir. Çocuklarda yüksek ateş en fazla kış aylarında görülmektedir.

Ebeveynler çocuklarında oluşan yüksek ateş karşısında çok fazla endişelenmekte hemen müdahaleye girişmektedir. Aslında ateş bazı zamanlarda çok düşük orantılar ile devam eder ve kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı süreçlerde yüksek ateş çocukların ve bebeklerin havale geçirmesine de neden olabilmektedir. Yüksek ateşin kaç derece olduğu bu rahatsızlık belirtisinde en önemli olan etkendir. Tüm enfeksiyon rahatsızlıklarında ateş en uyarıcı bulgu olarak belirlenmektedir.

Yüksek Ateş Ne Zaman Tehlikelidir?

Vücudun hastalıkların belirtisi olarak gösterdiği yüksek ateş 37 – 38 orantısı olarak çok yüksek olarak sayılmamaktadır. Fakat 39 – 40 dereceyi geçen yüksek ateş için mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Ateş yükselmeye başladığında vücut her zaman fazla enerji harcamaya başlamaktadır. Solunum sistemi ve kalp gibi aktif çalışan vücut sistemleri daha hızlı çalışmaya başlar. Vücut bacak ve kollardaki damarları büzerek bu vücut alanlarına daha az kan göndermeye başlar. Bu uyarılar vücutta oluşurken kalp, karaciğer, beyin gibi organlar ise daha çok kana maruz kalır. Çok yüksek ateşlerde vücut mermerimsi bir görüntüye bürünür. Kol, bacak ve ellerde soğukluk olması da bu nedenden dolayıdır.

Farklı Rahatsızlıklarda Aynı Tipte Ateş Yükselmesi Olabilir

Yüksek ateşin en önemli olan kriteri ateş süresinin ne kadar uzun sürdüğüdür. Yüksek ateş 5 günden daha fazla sürüyor ve ilaçlara cevap vermiyor ise o zaman ciddi bir hastalıktan bahsedilebilir. Bu hastalıklar menenjit, eklem iltihapları, zatürree, kas iltihaplanmaları, tüberküloz ve tifo gibi hastalıklar olabilir. Yüksek ateşin çok ciddiye alınması gereken yüksek ateşe eklenen belirtiler ise; kusma, ishal, deri kaşıntıları ve baygınlık hissi olarak sayılabilir. Peki; yüksek ateş ile karşı karşıya kalan ebeveynler nasıl davranmalıdır?

  • Yüksek ateşin yanı sıra diğer belirtiler mutlaka gözlemlenmelidir.
  • Paniğe kapılmadan çocuğun ateşinin hangi seviyede olduğu öğrenilmelidir.
  • Yüksek ateşi olan yetişkin ve çocukların kesinlikle üzeri örtülmemeli üşüme eğiliminde olsalar bile çok sıkı giydirilmemelidir.
  • Yüksek ateş olan bir çocuk ılık bir alanda üzerindeki kıyafetler çıkartılarak tutulmalıdır. Fakat çocuğun ateşini düşürmek için kapı pencere açmak çocuğu bu şekilde soğuk bir havaya maruz bırakmak çocuğun rahatsızlığının artmasına neden olabilir.
  • Eğer çocuğun ateşi 39 üzerinde ise mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.
  • İlk müdahale olarak yüksek ateşte ezilmiş aspirin, kolonya ve sirke ile karıştırılan bir miktar su çocuğun alnı, bacak bilekleri ve kol bileklerine konularak çocuğa kompres yapılmalıdır. Ateş 40 derecenin üzerine çıktığında bu komprese koltuk alı ve boyun da dahil edilir.
  • Eğer yüksek ateş bu müdahalelerden sonra da geçmiyor ise çocuğa soğuğa yakın ılık bir duş yaptırmak etkili olacaktır. Bu konuda iyi bir gözlemci olması gereken ebeveynler doktora başvuracakları zamanı çok iyi ayarlamaları gerekir. Yüksek ateşe başka bulgular da ekleniyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir