• DOLAR
  $2.563,8500
 • EURO
  $0,7305
 • ALTIN
  $39.021,4500
 • BIST
  1,1874

Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş

Bağışıklık sistemi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha düşüktür. Bağışıklık sistemi çok küçük yaşlardan itibaren güçlenerek kişilerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bebekler ve çocuklar yetişkin kişilere göre çok daha fazla rahatsızlanır ve tedaviye ihtiyaç duyar. En fazla kış aylarında görülen yüksek ateş çocuklarda belirgin bir rahatsızlığın öne çıkmış olan ilk belirtilerinden birisidir. Ateş […]

Bağışıklık sistemi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha düşüktür. Bağışıklık sistemi çok küçük yaşlardan itibaren güçlenerek kişilerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bebekler ve çocuklar yetişkin kişilere göre çok daha fazla rahatsızlanır ve tedaviye ihtiyaç duyar. En fazla kış aylarında görülen yüksek ateş çocuklarda belirgin bir rahatsızlığın öne çıkmış olan ilk belirtilerinden birisidir. Ateş yükselmesine çocuklarda neden olan rahatsızlıklar genellikle çok ciddi rahatsızlıklar değildir. Boğaz enfeksiyonları, alt solunum enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları en fazla çocukların yüksek ateşe maruz kalmasının nedenleri olarak sayılabilir. Çocuklarda yüksek ateş en fazla kış aylarında görülmektedir.

Ebeveynler çocuklarında oluşan yüksek ateş karşısında çok fazla endişelenmekte hemen müdahaleye girişmektedir. Aslında ateş bazı zamanlarda çok düşük orantılar ile devam eder ve kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı süreçlerde yüksek ateş çocukların ve bebeklerin havale geçirmesine de neden olabilmektedir. Yüksek ateşin kaç derece olduğu bu rahatsızlık belirtisinde en önemli olan etkendir. Tüm enfeksiyon rahatsızlıklarında ateş en uyarıcı bulgu olarak belirlenmektedir.

Yüksek Ateş Ne Zaman Tehlikelidir?

Vücudun hastalıkların belirtisi olarak gösterdiği yüksek ateş 37 – 38 orantısı olarak çok yüksek olarak sayılmamaktadır. Fakat 39 – 40 dereceyi geçen yüksek ateş için mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Ateş yükselmeye başladığında vücut her zaman fazla enerji harcamaya başlamaktadır. Solunum sistemi ve kalp gibi aktif çalışan vücut sistemleri daha hızlı çalışmaya başlar. Vücut bacak ve kollardaki damarları büzerek bu vücut alanlarına daha az kan göndermeye başlar. Bu uyarılar vücutta oluşurken kalp, karaciğer, beyin gibi organlar ise daha çok kana maruz kalır. Çok yüksek ateşlerde vücut mermerimsi bir görüntüye bürünür. Kol, bacak ve ellerde soğukluk olması da bu nedenden dolayıdır.

Farklı Rahatsızlıklarda Aynı Tipte Ateş Yükselmesi Olabilir

Yüksek ateşin en önemli olan kriteri ateş süresinin ne kadar uzun sürdüğüdür. Yüksek ateş 5 günden daha fazla sürüyor ve ilaçlara cevap vermiyor ise o zaman ciddi bir hastalıktan bahsedilebilir. Bu hastalıklar menenjit, eklem iltihapları, zatürree, kas iltihaplanmaları, tüberküloz ve tifo gibi hastalıklar olabilir. Yüksek ateşin çok ciddiye alınması gereken yüksek ateşe eklenen belirtiler ise; kusma, ishal, deri kaşıntıları ve baygınlık hissi olarak sayılabilir. Peki; yüksek ateş ile karşı karşıya kalan ebeveynler nasıl davranmalıdır?

 • Yüksek ateşin yanı sıra diğer belirtiler mutlaka gözlemlenmelidir.
 • Paniğe kapılmadan çocuğun ateşinin hangi seviyede olduğu öğrenilmelidir.
 • Yüksek ateşi olan yetişkin ve çocukların kesinlikle üzeri örtülmemeli üşüme eğiliminde olsalar bile çok sıkı giydirilmemelidir.
 • Yüksek ateş olan bir çocuk ılık bir alanda üzerindeki kıyafetler çıkartılarak tutulmalıdır. Fakat çocuğun ateşini düşürmek için kapı pencere açmak çocuğu bu şekilde soğuk bir havaya maruz bırakmak çocuğun rahatsızlığının artmasına neden olabilir.
 • Eğer çocuğun ateşi 39 üzerinde ise mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.
 • İlk müdahale olarak yüksek ateşte ezilmiş aspirin, kolonya ve sirke ile karıştırılan bir miktar su çocuğun alnı, bacak bilekleri ve kol bileklerine konularak çocuğa kompres yapılmalıdır. Ateş 40 derecenin üzerine çıktığında bu komprese koltuk alı ve boyun da dahil edilir.
 • Eğer yüksek ateş bu müdahalelerden sonra da geçmiyor ise çocuğa soğuğa yakın ılık bir duş yaptırmak etkili olacaktır. Bu konuda iyi bir gözlemci olması gereken ebeveynler doktora başvuracakları zamanı çok iyi ayarlamaları gerekir. Yüksek ateşe başka bulgular da ekleniyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


Reklam