Sağlık

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı genellikle alerjen olan kişilerde sürekli olarak görülmektedir. Mevsim alerjisi olanlarda ise mevsime bağlı olarak burun tıkanıklığı gelişebilir. Çok fazla ilaç kullanmayı sevmeyen kişiler için serum fizyolojik denilen su ve tuzdan oluşan kullanım kolaylığı olsun diye şişelenmiş olan ürünler de burun tıkanıklığını açmaya yarayan doğal ilaçlardır. Fakat çoğu kişi burun tıkanıklığının sürekli olarak geçmesini sağlamayı istemektedir. Bu da bitkisel olarak bazı kürler ile yapılabilir. Peki; burun tıkanıklığını hangi bitkiler çok daha iyi açmakta ve sürekli olarak tıkanmayan bir buruna sahip olmak mümkündür?

Adaçayı

Adaçayı içeriğinde olan bir çok mineral nedeni ile neredeyse en şifalı bitkiler arasındadır. Hatta “adaçayı varsa bahçende ne gerek var ölmeye” diye bir atasözü bulunmaktadır. Adaçayı burun tıkanıklığı için bir tutam adaçayının iki dakika kadar kaynatılıp daha sonra soğutulmaya bırakılıp bir enjektör yardımı ile burna çekilmesi ile burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Bu kür bir hafta kadar sürekli olarak uygulanır ve daha sonra günde bir kez olmak üzere yapılır. Uygulanan adaçayı kürü kısa bir süre sonra alerjen ve sinüzit burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Tuzlu Su

Burun tıkanıklığını en iyi şekilde geçiren bir diğer seçenek de tuzlu sudur. Hem hazırlanışı kolay hem de tüm burun içindeki mikropları giderdiğinden kişi uzun süre burnunun tıkanmadığını görebilir. Tuzlu suyun hazırlanma aşamasında mutlaka doğal kaya tuzu kullanılması gerekir. Kesinlikle sofra tuzu bu kürde kullanılmamalıdır. 1 çay bardağı ılık su içinde 1 çay kaşığı kadar kaya tuzu eritilir ve adaçayı küründe yapıldığı gibi bir enjektör yardımı ile burnun içine sıkılır. Hatta tuzlu su kullanımında bir burun deliğinden tuzlu su verildiğinde diğer burun deliğinden suyun tamamen boşalması beklenmelidir. Bu işlem çok daha iyi şekilde burnun açılmasını ve uzun süre tıkanmamasını sağlayacaktır. İlk günlerde günde iki kere yapılabilecek bu kür daha sonraları sadece sabah saatlerinde yapılması yeterli bir kürdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir