• DOLAR
  $2.165,3000
 • EURO
  $1,6072
 • ALTIN
  $60.973,3900
 • BIST
  1,1906

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik. Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef […]

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik.

Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef ki kişilerin uyku kalitelerini olumsuz bir yönde etkilemekte. Uykusuzluk hastalığı genel olarak bu problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat, birçok sebebi daha var. İşte, uykusuzluğun nedenleri…

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkinlerin yüzde 50’sinin uykusuzluk problemi yaşadığı belirtildi. Ayrıca, her 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk problemi görülebilir. Uykusuzluk cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Kadınlarda daha fazla görülen uykusuzluk problemi, erkeklerde daha az görülür.  Dilerseniz, uykusuzluğun sebebi ne? Sorusunun cevabını ayrıntıları ile verelim.

 1. İlaç kullanımından kaynaklanabilir
 2. Fiziksel ve duygusal olarak yaşanılan rahatsızlıktan dolayı kaynaklabilir.
 3. Sıcak, ışık veya gürültüden dolayı uykusuzluk yaşanabilir.
 4. Jetlagdan dolayı yaşanabilir.
 5. Gün içerisinde yaşanan problemlerden kaynaklanan psikolojik bunalım ve depresyondan dolayı yaşanabilir.
 6. Tiroid hastalıklarınız varsa uykusuzluk problemi olabilir.
 7. Kronik stres varsa da uykusuzluk görülebilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri, çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. İş ve eğitimden dolayı görülen belirtiler, problemin kaynağına inilerek çözülebilir. İşte, belirtiler…

 1. Sinirlilik hali
 2. Yorgunluk hali
 3. Gün içerisinde çok fazla uyuklama hali
 4. Hafızada yaşanan problemler
 5. Gece vakitsizce uyanmak ve uyuyamamak
 6. Geceleri uykuya dalamamak
 7. Gece uyuduktan sonra yeterli bir şekilde dinlenmemek
 8. Anksiyete
 9. Konsantrasyon eksikliği

Gün içerisinde yaşanan kazalar ve yapılan hatalarda uykusuzluk belirtisi olabilir. Çünkü uykusuzluk halinde dikkatsizlik muhtemeldir.

Kaç Saat Uyku Yeterli?

Kaç saat uyunmalıdır? Sorusu kişiden kişiye değişebilir. Çünkü, kişilerin bünyelerinde farklılıklar görülebilir. Uyku saati yetişkinler için 6  ile 8 saat arasında değişebilir. Tabi, bu uyku saatinin yeterliliği psikolojik ruh haline göre de değişiklik gösterebilir. Eğer 6 ila 8 arasındaki uyku size yetmiyorsa mutlaka en yakın hastaneye başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


Reklam