• DOLAR
  $4.024,5900
 • EURO
  $1,0916
 • ALTIN
  $61.054,1700
 • BIST
  1,1646

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik. Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef […]

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik.

Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef ki kişilerin uyku kalitelerini olumsuz bir yönde etkilemekte. Uykusuzluk hastalığı genel olarak bu problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat, birçok sebebi daha var. İşte, uykusuzluğun nedenleri…

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkinlerin yüzde 50’sinin uykusuzluk problemi yaşadığı belirtildi. Ayrıca, her 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk problemi görülebilir. Uykusuzluk cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Kadınlarda daha fazla görülen uykusuzluk problemi, erkeklerde daha az görülür.  Dilerseniz, uykusuzluğun sebebi ne? Sorusunun cevabını ayrıntıları ile verelim.

 1. İlaç kullanımından kaynaklanabilir
 2. Fiziksel ve duygusal olarak yaşanılan rahatsızlıktan dolayı kaynaklabilir.
 3. Sıcak, ışık veya gürültüden dolayı uykusuzluk yaşanabilir.
 4. Jetlagdan dolayı yaşanabilir.
 5. Gün içerisinde yaşanan problemlerden kaynaklanan psikolojik bunalım ve depresyondan dolayı yaşanabilir.
 6. Tiroid hastalıklarınız varsa uykusuzluk problemi olabilir.
 7. Kronik stres varsa da uykusuzluk görülebilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri, çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. İş ve eğitimden dolayı görülen belirtiler, problemin kaynağına inilerek çözülebilir. İşte, belirtiler…

 1. Sinirlilik hali
 2. Yorgunluk hali
 3. Gün içerisinde çok fazla uyuklama hali
 4. Hafızada yaşanan problemler
 5. Gece vakitsizce uyanmak ve uyuyamamak
 6. Geceleri uykuya dalamamak
 7. Gece uyuduktan sonra yeterli bir şekilde dinlenmemek
 8. Anksiyete
 9. Konsantrasyon eksikliği

Gün içerisinde yaşanan kazalar ve yapılan hatalarda uykusuzluk belirtisi olabilir. Çünkü uykusuzluk halinde dikkatsizlik muhtemeldir.

Kaç Saat Uyku Yeterli?

Kaç saat uyunmalıdır? Sorusu kişiden kişiye değişebilir. Çünkü, kişilerin bünyelerinde farklılıklar görülebilir. Uyku saati yetişkinler için 6  ile 8 saat arasında değişebilir. Tabi, bu uyku saatinin yeterliliği psikolojik ruh haline göre de değişiklik gösterebilir. Eğer 6 ila 8 arasındaki uyku size yetmiyorsa mutlaka en yakın hastaneye başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içerisinde hedeflerinizde ve planlarınızda daha kararlı, hırslı veya ısrarcı olabilirsiniz. Yeteneklerinizin farkına varmak, yeteneklerinizi sergilemek size finansal kazanımlar sağlayacağı gibi takdirleri de getirecektir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Gün içinde bir süredir karmaşıklaşan durumlar çözülebilir. Merkür retrosu bugünden itibaren son bulduğu için finansal konulardaki karmaşalar, iş hayatıyla ilgili kafa karışıklıkları son bulmaya başlayabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Güne daha rahat bir zihinle başlayabilir, kararsız kaldığınız her duruma daha kolay çözüm getirebilir, netleşebilirsiniz. Önünüzü görmeye başlıyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bitiyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. İlişkilerinizde karşınızdakileri anlamak, kendinizi ifade etmek daha kolay olabilir. Sağlamlık ve güven ön planda olacaktır. Akılcı davranabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Gün içinde iş hayatı ve sorumluluklar sizin için daha önemli ve ön planda olacaktır. Finansal konularla ilgili artık bir yön belirlemeye başlayabilir, bir süredir var olan maddi krizlerinizi çözüme götürebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içinde finansal konularla ilgili bir kararsızlığınızı veya bir karışıklığı bitirebilirsiniz. Ne istediğinize karar vermekte zorlandığınız durumlarda netleşeceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Bir süredir burcunuzda gerileyen Merkür ise bugünden itibaren düz harekete geçiyor. Gün içinde bekleyişlerinizin sonlandığını görebilir, özellikle zihinsel anlamda rahatlayabilirsiniz. Daha uzun vadeli kararlar alabileceğiniz bir döneme giriyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise sonlanıyor. Gün içinde ilişkilerinizde önemli konuşmalar yapabilirsiniz. Bazı duygularınızı kontrol etmek, ilişkilerinizde kontrolcü davranmak isteyebilirsiniz. Sorgulayıcı tarafınız öne çıkıyor.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Bir süredir ilişkilerinizle ilgili yaşanan kararsızlıklar sonlanabilir. İlişkilerle ilgili alacağınız kararlarda netleşebilirsiniz. İş hayatında finansal konular kararlarınızda belirleyici olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içerisinde kariyer süreçleriniz ve gelecek planlarınızla ilgili netleşmeler yaşayabilirsiniz. Bir süredir meşgul olduğunuz konularla ilgili tamamlanmalar bekleyebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Aşk ilişkilerinizle ilgili daha açık ve net konuşmalar içinde olmaya başlayabilirsiniz. İlişkilerinizle yaşadığınız bir ikilem sonlanabilir. Yolculuk planları olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerleme devam ediyor. Merkür retrosu ise bugünden itibaren son buluyor. Gün içinde iş hayatınızdaki ilişkiler ön planda olabilir. Önemli konuşmaları istediğiniz yönde ilerletebileceğiniz, istediğinizi alabileceğiniz bir gün.


Reklam