• DOLAR
  $2.524,7600
 • EURO
  $0,7212
 • ALTIN
  $38.528,9200
 • BIST
  1,1878

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik. Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef […]

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik.

Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef ki kişilerin uyku kalitelerini olumsuz bir yönde etkilemekte. Uykusuzluk hastalığı genel olarak bu problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat, birçok sebebi daha var. İşte, uykusuzluğun nedenleri…

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkinlerin yüzde 50’sinin uykusuzluk problemi yaşadığı belirtildi. Ayrıca, her 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk problemi görülebilir. Uykusuzluk cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Kadınlarda daha fazla görülen uykusuzluk problemi, erkeklerde daha az görülür.  Dilerseniz, uykusuzluğun sebebi ne? Sorusunun cevabını ayrıntıları ile verelim.

 1. İlaç kullanımından kaynaklanabilir
 2. Fiziksel ve duygusal olarak yaşanılan rahatsızlıktan dolayı kaynaklabilir.
 3. Sıcak, ışık veya gürültüden dolayı uykusuzluk yaşanabilir.
 4. Jetlagdan dolayı yaşanabilir.
 5. Gün içerisinde yaşanan problemlerden kaynaklanan psikolojik bunalım ve depresyondan dolayı yaşanabilir.
 6. Tiroid hastalıklarınız varsa uykusuzluk problemi olabilir.
 7. Kronik stres varsa da uykusuzluk görülebilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri, çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. İş ve eğitimden dolayı görülen belirtiler, problemin kaynağına inilerek çözülebilir. İşte, belirtiler…

 1. Sinirlilik hali
 2. Yorgunluk hali
 3. Gün içerisinde çok fazla uyuklama hali
 4. Hafızada yaşanan problemler
 5. Gece vakitsizce uyanmak ve uyuyamamak
 6. Geceleri uykuya dalamamak
 7. Gece uyuduktan sonra yeterli bir şekilde dinlenmemek
 8. Anksiyete
 9. Konsantrasyon eksikliği

Gün içerisinde yaşanan kazalar ve yapılan hatalarda uykusuzluk belirtisi olabilir. Çünkü uykusuzluk halinde dikkatsizlik muhtemeldir.

Kaç Saat Uyku Yeterli?

Kaç saat uyunmalıdır? Sorusu kişiden kişiye değişebilir. Çünkü, kişilerin bünyelerinde farklılıklar görülebilir. Uyku saati yetişkinler için 6  ile 8 saat arasında değişebilir. Tabi, bu uyku saatinin yeterliliği psikolojik ruh haline göre de değişiklik gösterebilir. Eğer 6 ila 8 arasındaki uyku size yetmiyorsa mutlaka en yakın hastaneye başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google Reklam
Google Reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


Reklam