Sağlık

Uykusuzluğun Nedenlerine Dikkat

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genel olarak uyandıklarında yorgun olarak uyanırlar. Uykusuzluğun nedeni tam olarak bulunup, müdahale edilmezse iş performansı, kişisel sağlık ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı da uykusuzluk problemi çözümü mutlaka bulunmalıdır. Bu yazımızda genel olarak bu probleme değindik.

Uykusuzluk, uykuya dalamama problemi olarak da bilinmekte. Bu problemde maalesef ki kişilerin uyku kalitelerini olumsuz bir yönde etkilemekte. Uykusuzluk hastalığı genel olarak bu problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat, birçok sebebi daha var. İşte, uykusuzluğun nedenleri…

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkinlerin yüzde 50’sinin uykusuzluk problemi yaşadığı belirtildi. Ayrıca, her 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk problemi görülebilir. Uykusuzluk cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Kadınlarda daha fazla görülen uykusuzluk problemi, erkeklerde daha az görülür.  Dilerseniz, uykusuzluğun sebebi ne? Sorusunun cevabını ayrıntıları ile verelim.

 1. İlaç kullanımından kaynaklanabilir
 2. Fiziksel ve duygusal olarak yaşanılan rahatsızlıktan dolayı kaynaklabilir.
 3. Sıcak, ışık veya gürültüden dolayı uykusuzluk yaşanabilir.
 4. Jetlagdan dolayı yaşanabilir.
 5. Gün içerisinde yaşanan problemlerden kaynaklanan psikolojik bunalım ve depresyondan dolayı yaşanabilir.
 6. Tiroid hastalıklarınız varsa uykusuzluk problemi olabilir.
 7. Kronik stres varsa da uykusuzluk görülebilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri, çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. İş ve eğitimden dolayı görülen belirtiler, problemin kaynağına inilerek çözülebilir. İşte, belirtiler…

 1. Sinirlilik hali
 2. Yorgunluk hali
 3. Gün içerisinde çok fazla uyuklama hali
 4. Hafızada yaşanan problemler
 5. Gece vakitsizce uyanmak ve uyuyamamak
 6. Geceleri uykuya dalamamak
 7. Gece uyuduktan sonra yeterli bir şekilde dinlenmemek
 8. Anksiyete
 9. Konsantrasyon eksikliği

Gün içerisinde yaşanan kazalar ve yapılan hatalarda uykusuzluk belirtisi olabilir. Çünkü uykusuzluk halinde dikkatsizlik muhtemeldir.

Kaç Saat Uyku Yeterli?

Kaç saat uyunmalıdır? Sorusu kişiden kişiye değişebilir. Çünkü, kişilerin bünyelerinde farklılıklar görülebilir. Uyku saati yetişkinler için 6  ile 8 saat arasında değişebilir. Tabi, bu uyku saatinin yeterliliği psikolojik ruh haline göre de değişiklik gösterebilir. Eğer 6 ila 8 arasındaki uyku size yetmiyorsa mutlaka en yakın hastaneye başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir