Sağlık

Soğuk Havale Nedir?

Soğuk Havale Nedir?

Soğuk havale olarak adlandırılan hastalık çok net anlatımıyla aslında beyinde gelişen normal olmayan elektrik boşalmasının vücutta yarattığı tepkiye deniyor. Genellikle havale halk arasında yüksek ateşle birlikte var olarak bilinse de vücut da ateş olmadan da gerçekleşiyor ve adına da soğuk havale deniyor. Ateş olmadığı için özellikle küçük çocuklarda fark edilmesi ve müdahalede bulunulması da geç olabilir.

Soğuk Havale Anında Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Bu hastalık çocuk yaştan itibaren her yaş grubunda görülebiliyor. Belirgin bir sebebi olmamakla birlikte günlük hayata devam ederken örneğin duş alırken bile yaşanabiliyor. En net belirtileri ise vücutta istemsiz kasılma veya gevşeme ile ağızdan köpük gelmesi olarak kendisini gösterebiliyor. Ağızdan köpük gelmesi yaşanıyorsa mutlaka hasta yan yatırılarak bu köpüğün dışarı atılması sağlanmalı ve hasta çok acil olarak hastaneye götürülmelidir.  Doğru ve zamanında müdahale edilmediğinde vücutta ciddi hasarlar bırakabilen bir hastalıktır.

Hastanede Nasıl Bir Süreç Devam Edecek?

Soğuk havale geçiren kişinin mutlaka hastanede doktorların uygun gördüğü süre kadar tedavi görmesi gerekiyor. Sonrasında yine doktorun mutlaka isteyeceği EEG (beyin elektrosu) çekilmelidir. Çekilen beyin elektrosu konusunda uzman bir  nöroloji  doktoruna  gösterilmeli sonrasında nasıl bir tedavi süreci sürdürülmesi gerektiğine karar verilmelidir. Beyin elektrosu kişi uyurken çekilmeli ve mutlaka sonuçları bir uzmana gösterilmelidir. Çünkü beyine verilen bir zarar varsa epilepsi hastalığına kadar uzanan bir süreç başlayabilir.

Tedavi Süreci Bittikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu hastalıktan sonra doktorumuzun belirlediği kontrol zamanlarına mutlaka uyulması gerekiyor. Bunun dışında kişinin artık hayatı boyunca bazı ilaçları kullanmaması gereken bir durum var ise yine doktorumuz bize bununla ilgili bilgiyi veriyor kişinin de bu kurala uyması çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir