Haberler

Nörosiyaset Literatüründe Bir İlk: “Nörosiyaset Seçmen Zihninin Analizi” Başlıklı Kitap Yayımlandı

Nörosiyaset Literatüründe Bir İlk: “Nörosiyaset Seçmen Zihninin Analizi" Başlıklı Kitap Yayımlandı

Siyasal davranışın biyolojik, psikolojik ve sosyolojik doğasını odağına alan “Nörosiyaset Seçmen Zihninin Analizi” başlıklı kitap, okuyucusuyla buluştu. Dr. Nil Çokluk tarafından kaleme alınan ve Prof. Dr. Emine Yavaşgel ile Prof. Dr. Sinan Canan’ın önsözüyle yayımlanan çalışma; nörosiyaset alanını hem teorik hem de pratik açıdan oldukça geniş bir çerçevede ele alarak literatürde bir ilke imza atıyor.

Siyasal iletişime yeni bir açılım getiren kitabın telif gelirleri Tuti yayınevinin “iyilik yayın” projesi kapsamında kız çocuklarının eğitimine kullanılacak. Kitap seçmen karar ve davranışlarının altında yatan beyin ve beden süreçlerini toplumsallaşma açısından ele alıyor. “Nörosiyaset Seçmen Zihninin Analizi” başlıklı çalışma nörobilim ve siyasal iletişim alanını bir araya getirerek nörosiyaset hakkında hem uzmanların hem akademisyenlerin faydalanacağı bir rehber sunuyor. Tuti yayınevi tarafından okuyucuya sunulan kitap, siyasal davranışın altında yatan duygusal ve motivasyonel nedenler hakkında farklı bir okuma imkanı sunuyor.

Nörosiyaset Literatüründe Bir İlk: “Nörosiyaset Seçmen Zihninin Analizi" Başlıklı Kitap Yayımlandı

Kitapta beyin/beden süreçleri ve insan davranışı arasındaki ilişkiye, siyasal davranışı etkileyen psikolojik ve sosyolojik unsurların yanı sıra nörosiyaset çalışmalarında kullanılan tekniklere, dünyadan ve Türkiye’den örneklere yer veriliyor. Kitabın birinci bölümü siyasal davranışın nörobiyolojik temellerine odaklanırken beyin ve insan davranışı arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Bireyi biyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir varlık olarak ele alan kitabın ikinci bölümünde siyasal davranışın altında yatan psikolojik ve sosyolojik unsurlar irdeleniyor. Kitabın üçüncü bölümünde siyasal iletişim ve siyasal ikna konuları ele alınırken dördüncü bölümde nörosiyaset alanında kullanılan tekniklere ve örnek çalışmalara yer veriliyor. Beyin ve siyasal davranış arasındaki ilişkiyi nörobilimsel açıdan ele alan kitabın telif gelirleri  Tuti yayınevinin başlattığı “iyilik yayın” projesi kapsamında kız çocuklarının eğitim ve öğretimine kullanılacak.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir