Haberler

Görme Bozukluğu Olanların Zihinsel Sağlık Sorunları Yaşama Olasılığı Dört Kat Daha Fazla

Görme Bozukluğu Olanların Zihinsel Sağlık Sorunları Yaşama Olasılığı Dört Kat Daha Fazla

Uluslararası kalkınma kuruluşu Sightsavers, Ilorin Üniversitesi ve Nijerya’daki Kogi Eyaleti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma, görme bozukluğu ile kötü ruh sağlığı arasındaki bağlantıları ortaya çıkardı. Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene’s (RSTMH) International Health’de yayınlanan çalışma, 50 yaş ve üzerindeki kör insanların, kendi bildirdikleri anksiyete ve/veya depresyon semptomlarına sahip olma olasılığının, hiç olmayanlara göre yaklaşık dört kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor. görme bozukluğu. Şiddetli görme bozukluğu olan bireylerin zihinsel sağlık sorunları olduğunu bildirme olasılığı neredeyse üç kat, orta düzeyde görme bozukluğu olanların ise iki katıdır.

Görme Bozukluğu Olanların Zihinsel Sağlık Sorunları Yaşama Olasılığı Dört Kat Daha Fazla

Küresel olarak, en az 2,2 milyar insan görme bozukluğuna sahiptir, ancak özellikle görme kaybının etkilerinin yoksulluk ve sağlık hizmetlerine erişimdeki zorluklar nedeniyle daha da kötüleştiği düşük ve orta gelirli ülkelerde, göz sağlığı ve ruh sağlığı arasındaki bağlantılar hakkında çok az şey anlaşılmıştır.

Çalışma, Kogi Eyaletindeki yaklaşık 4.000 yetişkinin görme bozukluğu ile kendi bildirdiği kaygı ve/veya depresyon arasındaki ilişkiyi tahmin etmek için istatistiksel bir model, görme bozukluğu değerlendirme verileri ve Washington Group kaygı ve depresyonla ilgili sorular kullandı. Akıl sağlığı ve görme bozukluğu arasındaki ilişkiye yönelik daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor, böylece göz sağlığı programlarının tasarımı sırasında dahil edilen uygun stratejiler yoluyla etkin bir şekilde ele alınabiliyorlar.

Sightsavers Göz Sağlığı Kıdemli Program Yöneticisi Selben Penzin, “Araştırma, görme bozukluğu olan insanlar arasında önemli bir zihinsel sağlık yükü olduğunu ve göz sağlığının bir siloda düşünülmemesi gerektiğini vurgulamaktadır; görme, genel olarak kritik bir rol oynar. sağlık ve esenlik.”

“Hükümetlerin ve kuruluşların, görme bozukluğu olan kişilerin ek zihinsel sağlık gereksinimlerine sahip olma olasılığının daha yüksek olabileceğinin farkında olması ve sağlık hizmetlerini buna duyarlı olacak şekilde tasarlaması önemlidir. Hedeflenen politikalar ve kapsayıcı göz sağlığı hizmetlerinin ulusal sağlığa entegrasyonu yoluyla vizyonun iyileştirilmesi ve eğitim sistemleri bağımsızlığı, üretkenliği ve refahı artıracaktır.”

“Bulgular ayrıca, görme kaybının ruh sağlığı üzerindeki zincirleme etkilerini ve sorunları ele almak için dünya çapında hükümetler ve kuruluşlar arasındaki işbirliğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor.”

Görme Bozukluğu Olanların Zihinsel Sağlık Sorunları Yaşama Olasılığı Dört Kat Daha Fazla

Çalışma ayrıca zihinsel sağlık ve görme bozukluğu arasındaki ilişkinin yaşa ve cinsiyete göre değiştiğini de belirtiyor. Kendi kendine bildirilen anksiyete ve/veya depresyon semptomlarının olasılığının, ciddi görme bozukluğu veya körlüğü olan erkeklerde dört kattan daha yüksek olduğu ve aynı düzeyde görme kaybı olan kadınlara kıyasla, erkekler yaşlandıkça daha olası olduğu tahmin edilmektedir. Toplumsal ve kültürel normlar, cinsiyet rollerindeki farklılıklar ve başa çıkma tarzları cinsiyet farklılığını açıklayabilir; Nijerya’da erkekler genellikle ekonomik olarak kadınlardan daha aktiftir ve görme bozukluğundan daha fazla etki hissedebilirler.

Önceki çalışmalar, görme bozukluğu ve zayıf ruh sağlığı arasındaki ilişkiye katkıda bulunan faktörlerin, görme kaybının bağımsızlık, izolasyon, yoksulluk ve istihdam fırsatları üzerindeki etkisini içerdiğini öne sürüyor.

Göktuğ Efil
Uzun zamandır farklı kategorilerde olan sitelerimi yönetiyorum. Daha önce ekonomi, spor ve yerel haberler kısmında projelerim bulunuyor. Şimdi de saglikhaberleri.net ile sağlık sektöründe dinamik bir içerik platformu yaratma amacım var.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir